10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
10 Ocak 2020 16:36

Özgür basın, demokrasinin kilit taşıdır. Demokrasinin dördüncü gücü olan medya, bugün Türkiye’de baskı, tehdit, kapatma ve ceza davaları ile zapturapt altına alınmak istenmektedir. Şu bilinmelidir ki gazetecinin susturulduğu toplumlar, kör, sağır ve dilsiz demektir.
Gazetecinin haber verme, halkın haber alma hakkı, demokrasi için olmazsa olmaz koşuldur. Basın ve ifade özgürlüğünün olmadığı toplumlarda özgürlük de yoktur. Başkanlık
sisteminin gelişi ile tüm kurumların bağlandığı Saray, basın kartlarında dahi söz sahibi olmuştur. Bu nedenle binlerce gazetecinin basın kartı iptal edilmiştir. İktidara yakın medya kurumları her türlü ilan ve reklam ile desteklenirken, eleştiri yapan yayın organları Basın İlan Kurumu üzerinden cezalandırılmaktadır. SETA aracılığı ile gazeteciler fişlenmiş, baskı altında tutulmuştur.
2019 yılı basın özgürlüğü açısından zor bir yıl olmuştur. Gazetecilerin fazla mesai alacakları, mahkeme kararı ile gasp edilmiş, 100 civarında yayın kapatılmıştır. Keyfi davalar ile gözdağı verilen gazetecilerin çalışma koşulları güçleştirilmiştir.
AKP iktidarı boyunca 10 bini aşkın gazeteci işsiz kalmıştır. Türkiye, cezaevinde bulunan hükümlü ve tutuklu gazeteci sayısı açısından Çin ve Mısır ile birlikte dünyada en çok tutuklu gazetecisi olan ülke olmuştur.
Medya özgür olmadan Türkiye özgür olamaz! Baskı ve sansürün olmadığı, demokratik hukuk devletinin işletildiği bir Türkiye özlemiyle 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarım.