TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ TEKİRDAĞ ŞUBESİ 5 ARALIK GÜNÜ AÇIKLAMASI

TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ TEKİRDAĞ ŞUBESİ 5 ARALIK GÜNÜ AÇIKLAMASI
5 Aralık 2019 16:47

Bingül Kemiksiz tarafından yapılan açıklamada;
___________
Bugün, Türkiye Cumhuriyeti kadınları için çok önemli bir gün…
Bugün, ülkemizde kadınlarımıza anayasayla tanınan hakların 85. Yıldönümü…
Bugün, dünya kadınlarından önce varlığımızın ve değerimizin fark edildiği, haklarımızın iade edildiği gün…
Bugün, Türk kadınına sosyal ve siyasi hayatta bütün milletlerin üstünde yer verildiği gün…
Bugün ulusun medeniyet yolunda kadınlarıyla omuz omuza yürüyeceğini belirttiği gün…
Biz kadınlar, seçme ve seçilme hakkını birçok ülkeden çok daha önce edinmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz…
Sizleri kadının daha özgür daha cesur ve daha aydınlık yüzün simgesi olduğu bir Türkiye özlemiyle selamlıyorum…
“Dünyada hiçbir milletin kadını ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez.” Sözüyle biz kadınlara olan güvenini belirten Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, özlem ve minnaetle anıyoruz.
Kadınlarımız güç günler için vardır. Ne kadar olumsuz durumlar yaşarlarsa yaşasınlar asla umutlarını kaybetmezler. Kadınlarımıza bulunduğu her alanda gösterilen şiddet, dramlara ve mutsuzluklara yol açmaktadır. Bununla ilgili yasaların uygulanmasında gerekli olan kararlılık ve istikrar için topyekün hareket edilmelidir.
Biliyoruz ki kadınları mutsuz olan bir devletin geleceği karanlıktır. Yasaların bilinmesine yardımcı olmak, insanlarımızı bilgilendirmeye teşvik etmek, toplumsal anlamda bizim en büyük sorumluluğumuzdur.
Ülkemizin kalkınmasında rol alan kadınlarımızın ülke medeniyetine çok büyük katkısı olacaktır. Bugün kadınlarımıza tanınan seçme ve seçilme hakkı en tabii vatandaşlık hakkıdır.
Karamsarlığın hüküm sürdüğü ortamlarda umudumuzu asla kaybetmeyeceğiz. Tarihimiz bize öğretmiştir ki; “karanlığın en şiddetli olduğu an, aydınlığın en yakın olduğu andır.” Bizim kadınlarımız toplumsal yapımızdan kaynaklanan çeşitli karmaşıklıkları göğüslemesini bilir. Bizleri hayatta tutan, haklarımızı korumanın bilincinde olmaktır. En büyük gücümüz birlik ve beraberliğimizdir.
5 aralık 1934 ten beri kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkını elde etmeleriyle rejim, demokratik bir rejim olma yolunda ilk girişimini yapmıştır. Bizler aydınlık Türkiye’yi daha geniş ufuklara taşımaya, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin savunucuları olmaya, yaşamın her alanında eşit hakları kullanıp her türlü demokratik mücadelenin içinde olmaya söz veriyoruz.
Bu ülkenin harcında kadınların erkeklerle eşit emeği vardır. Ayrıca ülke ekonomisinde kadınlarımızın da emek ve pay sahibi olduğu gerçeği yadsınamaz. İnanıyoruz ki dayanışmayla ülkenin aydınlık geleceğini birlikte kuracağız. Bizi bu yolda ilerlemekten kimse alıkoyamayacaktır. Dün olduğu gibi bugün de yarın da anayasadaki haklarımıza sahip çıkacağız. Kadın erkek el ele, gönül gönüle bu ülkede yürüyeceğiz. Bizler dil, din, ırk demeden kardeşçe yaşayacağız.
Haklarımız üzerinden siyaset yapılmasına ve kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Terazinin dengesini değiştirmeye kimsenin hakkı yoktur.
Yaşasın haklarımız,
Yaşasın birliğimiz ve beraberliğimiz, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti
Tekirdağ Türk Kadınlar Birliği Şube Başkanı Nurel Ülker adına Birgül Kemiksiz. denildi.