26 OCAK DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ TEKİRDAĞ DA TÖRENLERLE KUTLANDI

26 OCAK DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ TEKİRDAĞ DA TÖRENLERLE KUTLANDI
24 Ocak 2020 17:37 | Son Güncellenme: 24 Ocak 2020 17:43

26 Ocak Dünya Gümrük Günü kutlamaları sebebiyle Tekridağ da bir dizi program gerçekleşti. Kutlama programları Batı Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge müdürlüğü tarafından Tekirdağ tarihi valilik binası tören alanında anıta çelenk sunu saygı duruşu ve istiklal marşı okunmasıyla başladı.
Batı Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Temel Akkuş günün anlam ve önemini belirten konuşmasında; “Dünya Gümrük Günü” her yıl 26 Ocak tarihinde, Dünya Gümrük Örgütü’nün ilk toplantısının yapıldığı 26 Ocak 1953 tarihini hatırlamak ve toplumda gümrüklerin işleyişi hakkında farkındalığı artırmak üzere uluslararası düzeyde kutlanmaktadır.
1953 yılında kurucu üye olarak katıldığımız Gümrük İşbirliği Konseyi; Dünya Gümrük Örgütü çatısı altında gümrük idarelerinin etkinliğini artırmakonusunda amacına hizmet etmekte; 180 üyesi ile uluslararası ticaretin %98’ini temsil etmektedir. Ayrıca; oluşturduğu standartlar, ilkeler ve politikalarla dünya çapında ticaretin sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirilmesini temin etmektedir.
2020 yılı; Dünya Gümrük Günü konusu, Dünya Gümrük Örgütü tarafından özellikle Dünya Gümrük Günü etkinlikleri ve Uluslararası Gümrük camiası için; “İnsanoğlu, Refah ve Gezegenimizin Sürdürülebilirliğinde Gümrükler” temasının işleneceği ve teşvik edileceği bir yıl olarak belirlenmiştir.
Sürdürülebiliryaşam, sürdürülebilir şehir, Sürdürülebilir bir dünya ve nihayetinde sürdürülebilir gelecek ifadesi son zamanlarda sıkça karşılaştığımız ifadeler olmaktadır. Bir şeyin sürdürülebilir olması onun şu anki durumunun devam ettirebiliyor olması ya da kendini yenileyebiliyor olması anlamına gelir. Dolayısıyla sürdürülebilirlik kavramı; gelecek nesillere ekolojik, ekonomik ve sosyal koşulları devam ettirebilir bir dünya bırakmak anlamına gelmektedir.Kısaca bu durumu en güzel ifade edecek anlatım ise “BİZ DÜNYA’YI ATALARIMIZDAN MİRAS DEĞİL ÇOCUKLARIMIZDAN EMANET ALDIK” ifadesidir.
Öyleyse doğanın ve gelecek kuşakların kendi gereksinimlerine cevap verme yeteneklerini tehlikeye atmadan, hoyratça tüketmeden günlük ihtiyaçlarımızı temin etmek ve bu manada kalkınabilmek; sürdürülebilirlik kelimesini anlatan en güzel ifade olacaktır.
Teşkilat olarak sorumluluğumuzun bilincinde, çevresel ve sosyal risklerin farkındayız. 26 Ocak 2020’deki Uluslararası Gümrük Günü, “İnsanlar için Sürdürülebilirliği Teşvik Eden Gümrükler” sloganıyla, Gümrükler, ekonomi, sağlık ve çevre gibi hayati öneme sahip alanlarda çok daha fazla rol alıp sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmaya devam edeceğiz.
Gümrük denilince esas olarak uluslararası ticarete konu eşyaya uygulanacak kuralları anlamamız gerekmektedir. Bu anlamda Gümrükler, bir ülkenin geleceğinin ve de bağımsızlığının teminatıdır.Ekonominin olmazsa olmaz parametreleri olan tarım,hayvancılık ve sanayinin dış etkenlerden korunmasından, gelecek nesillerin maddi ve manevi sağlığının korunmasına kadar çok geniş alanda hizmet veren gümrük teşkilatları, devletlerin kaderlerinde önemli rol oynamaktadırlar. Vergi tahsilatlarının yüzde yirmisinin gerçekleştirildiği gümrük idareleri kamu maliyesinin önemli bir unsurudur. 2019 yılı itibari ile Tekirdağ Gümrük Müdürlüğünden 5.180.391.564 USD ithalat, 1.706.809.010 USD ihracat yapılmış olup ithalat nedeni ile gümrük vergisi ve KDV olarak 3.748.471.373 TL vergi tahsilatı yapılmıştır. Çanakkale ve Tekirdağ illerini kapsayan Batı Marmara Gümrük ve Dış ticaret Bölge Müdürlüğü hizmet çevresinde ise dış ticaret verileri 8.772.459.205 USD ithalat, 4.085.910.949 USD ihracat ve 5.894.557.050 TL vergi tahakkuku ve tahsilatı olarak gerçekleştirilmiştir. Teknolojinin en son yeniliklerini kullanan gümrükler hızlı ve yenilikçi dış ticaret politikalarının hayata geçirilmesinin yanı sıra, emniyet ve güvenlik amaçlı risk analizleri yapmak suretiyle her türlü yasa dışı eşya hareketinin önlenmesi noktasında da etkin bir mücadele vermektedir.
Sözlerime son verirken başta ülkemiz olmak üzere; tüm Dünya Gümrük İdareleri çalışanları, Gümrük Müşavirleri ve gümrüklerle yakın işbirliği içinde hizmet üreten kurum ve kuruluş mensuplarının Dünya Gümrük Gününü en içten duygularla kutluyor, başarılarla dolu güvenli, kaynakların korunduğu ve gezegenimizin sürdürülebilirliği hedefleri doğrultusunda nice “Dünya Gümrük Günlerini” birlikte kutlamayı temenni ederim.dedi.
Buradaki törene S.paşa Belediye Başkan vekili Hüseyin Uzunlar, Ticaret İl müdürü Enver Tepe, AFAD il müdürü Recep Erol, Gümrük Bölge Müdürü Temel Akkuş, Bölge müdür yardımcıları Mahmut Muhtar Koç, Şenol Soylu, Osman Taşdemir, Zafer Bozkuş, Orhan Güngör, Tekirdağ Gümrük Müdürü Erdoğan Eraslan, KİM müdürü Mehmet Taştan ve gümrük müşavirleri ile liman temsilcileri katıldılar.
Buradaki törenler sonrası Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ve Süleymanpaşa kaymakamı Harun Kaya ziyaretler yapıldı. Törenler bu gece düzenlenecek yemekle devam edecek.