3 ARALIK ENGELLİLER GÜNÜ PROGRAMLARI

3 ARALIK ENGELLİLER GÜNÜ PROGRAMLARI
5 Aralık 2019 16:57 | Son Güncellenme: 5 Aralık 2019 16:58

Yapılan yazılı açıklamada; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü farkındalık bilincinin artırılması amacıyla hedeflenmiş sembol bir gündür. Ancak doğru değerlendirildiğinde bir günde olsa dikkatleri üzerimize çekmek çokta zor değil. Bizlerde bu sebeple bir araya gelerek bu özel programı siz değerli konuklarımız için hazırladık. Umuyoruz ki bugün buradan mutlu bir şekilde ayrılacaksınız.
Ben bu sebeple öncelikle programın oluşumunda emeği olan ZİÇEV, TEDER, TOCOKDER, Mavi Martı Otizm Spor Kulübü ve Bahçeşehir Kolejine, Süleymanpaşa Kent Konseyine, Süleymanpaşa Kent Konseyi Engelli Meclisine, destekleri için Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına, koordinasyon için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ve himayeleri için Tekirdağ Valiliğimize teşekkür ediyorum.
Hayatın her alanında farkındalıklarımız ile önemli gelişmelere imza atabiliriz. Eğer bir problemin farkındaysak çözümü bize çok uzak değildir.
Tamda bu noktada engelliler ve engellilik konusundaki en önemli eksikliğimiz ortaya çıkıyor. Farkındalıklarımızın tam olarak bir bilince dönüşmediğini görüyoruz. Bunu şu şekilde açıklamak isterim. Örneğin kaldırımlara rampa yapacak kadar farkındalık sahibiyiz ama o rampanın önüne aracımızı park edecek kadar duyarsızız. Bununda en büyük sebebi engelliler konusunda henüz toplumsal bir kültüre sahip olmamamızdan kaynaklanıyor.
Ülkemizde yaklaşık 10 milyon engelli yaşıyor ki bu rakam aileler de eklendiğinde 30-35 milyon gibi bir nüfusa tekabül ediyor. Ülke nüfusumuzun 3/1’ini ilgilendiren bu denli ciddi bir konuda duyarsız olma hakkımızın olmadığını düşünüyorum.
Bizler kendimizi değil fiziksel çevreyi engelli görüyoruz. Peki bu fiziksel çevreyi kim oluşturuyor? Yine biz insanlar.
Sen yolunu, kaldırımını, binanı, aracını engelsiz olarak tasarlayamazsan insanlığı engellemiş olursun. Bizleri değil insan hak ve hürriyetlerini engellemiş olursun.
İnsanı bir rahatsızlığı olduğu için değil, sadece insan olduğu için fark etmeliyiz ve fark yaratmalıyız.
Unutmamalıyız ki! İnsanı ayakta tutan şey iskelet ve kas sistemi değil, prensipleri, sorumlulukları ve inançlarıdır. Bizler bu meziyetlere sahip olduğumuzda insana sadece insan olduğu için değer vererek, herkesin eşit erişim hakkına sahip olduğu düşüncesiyle toplumsal bir kültür oluşturabiliriz.
Bakış açılarımızı hızla değiştirmeliyiz. Temele insanı koyarak, harcına sevgi ve saygıyı ekleyerek binayı öyle inşa etmeliyiz.
İnsanları, bütün insanlığı kucaklamayan, insanlığa aynı gözle bakmayan hiçbir anlayış insani ve vicdani olamaz. İnsan için olmayan, insanı merkeze almayan hiçbir politika, hiçbir strateji dünyaya refah, huzur ve adalet getiremez.
Zenginin yoksulu, beyazın siyahı, uzunun kısayı, sağlıklının hastayı horladığı, dışladığı, ötelediği bir ortamda ne eşitlik, ne de adalet tesis edilebilir.
Engellilik bir hastalık değildir, bulaşıcı hastalık hiç değildir. Engellilik bir farklılıktır. Dünya üzerinde 7.5 milyar insan yaşıyor ama hiç kimse birbirine benzemiyor. Hepimiz farklıyız ama eksiğimiz yok. Hepimiz insanız.
İnsan olalım, insan kalalım. Birbirimizin farkında olalım, insan haklarının önündeki engelleri birlikte aşalım. Aştığımız her engelde bir insan daha kazandığımızı, bir insanı daha mutlu ettiğimizi unutmayalım.
Araladık gönül penceremizi,
Alabildiğine ufkun derinliklerine…
Fora ettik beyaz yelkenlerimizi,
Alabildiğine engin maviliklere…
Umuda uzanan bu kutlu yolda,
Dokunabilmek için hassas gönüllere…
Saygılarımla arz ederim.
Ahmet Murat SARILARLI
Süleymanpaşa Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı

———————————————————————–
Sayın Ahmet Murat SARILARLI
Süleymanpaşa Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı
Engelli kardeşlerimizin hayat şartlarının iyileştirilmesi gelişmiş devlet olmanın en önemli göstergelerındendır.
Ülke olarak son yıllarda yaptığımız yasal düzenlemeler ve aldığımız kararlarla engelli kardeşlerimizin sosyal haklarına kavuşmalarında ve eğitim, sağlık, ulaşım gibi temel hizmetlerden faydalanmalarında önemli mesafeler kat ettik.
Engelli kardeşlerimiz de elde ettikleri imkânlarla hayatta daha görünür hale geldiler. Ailelerinin de desteğiyle engelleri aşmaya başladılar. Bu çerçevede imkân sunulduğunda çok başarılı olacaklarını hem ulusal düzeyde, hem de uluslararası alanda gösterdiler.
Hedefimiz zihinlerdeki engelleri kaldırarak ülkemizi tamamen engelsiz hale getirmektir Bu anlamda BM tarafından ilan edilen 3 Aralık Engelliler Günü’nün toplumsal bilinç oluşturma konusunda önemli bir fırsat sunduğunu düşünüyorum
3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutlamak gayesiyle düzenlediğiniz etkinliklere yaptığınız davet için teşekkür ediyorum. Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceğiniz etkinliklerin, önyargı engellerinin kaldırılmasına vesile olmasını diliyor, engelli bütün kardeşlerime hürmet ve muhabbetlerimi iletiyorum
Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı