ASYAPORT’TAN ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLARA ANLAMLI DESTEK

ASYAPORT’TAN ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLARA ANLAMLI DESTEK
20 Haziran 2022 16:34

 

Dünyanın sayılı, Türkiye’nin ise en büyük transit konteyner limanı olan Asyaport’tan, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı ZİÇEV’e anlamlı destek.

ZİÇEV’de özel eğitim gören özel gereksinimli bireylerin eğitimlerinde son derece etkili Duyu- Motor-Hareket ve Algı Eğitimi olan “Duyu Bütünleme Eğitiminde” kullanılmak üzere, özel tasarlanmış eğitim materyallerine ihtiyaç duyulmaktaydı. Bu ihtiyacın giderilmesi için Asyaport yetkilileri ile iletişime geçildi ve özel tasarlanmış materyaller özel çocuklara hediye edildi.

Bu hususta Asyaport firma yetkilisi Hüseyin SABANCI ile irtibata geçen ZİÇEV Kurum Müdürü Yaşar Güneş, “Fikrimizi iletir iletmez hemen kabul edilip, olumlu karşılanması bizleri çok sevindirdi. Asyaport Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet SOYUER ve değerli eşi Gülsün SOYUER’in hayırsever olduklarını biliyorduk. Bu sebepten dolayı bizleri kırmayacaklarını düşündük ve fikrimizi ilettik. Fikrimizin olumlu karşılanması bizleri çok sevindirdi.” şeklinde konuştu.

Vakıf olarak öz sermayeleriyle bu tür özel tasarlanmış materyalleri toplu olarak satın alabilmelerinin, bugünkü ekonomik koşullarda zaten cüzi bağışlarla ayakta kalan Vakıf Merkezleri için çok güç olduğunu ifade eden GÜNEŞ, özel gereksinimli bireyler için Duyu-Motor- Algı-Hareket eğitimlerinin tıpkı temel ihtiyaçları gibi olduğunu vurguladı ve devam etti;

“Bizler gibi çocukların da öğrenebilmeleri için çevrelerindeki uyaranları duyu organları ile algılamaları ve bu uyaranları daha sonra beyne iletmeleri gerekmektedir. Ancak bazı çocuklar var ki (Otizm spektrum bozukluğu, Down Sendromu, Mental Retarde, Disleksi, Özel Öğrenme Güçlüğü, serebral palsy, üstün ve özel yetenek, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu vb.) bu duyusal mesajları beyne iletmekte güçlük çekmektedirler. Özel gereksinimli çocuklar olarak ifade edilen bu çocuklar, tipik gelişim gösteren çocuklardan hem gelişimsel olarak hem de duyusal olarak farklı özellikler göstermektedirler. Bu nedenle uzmanlar tarafından özel gereksinimli çocukların duyu gelişimlerini desteklemek için görme, işitme, koku alma, dokunma duyularının yanı sıra derin duyu (proprioseptif) ve denge (vestibüler) duyularını destekleyen materyallerin bulunduğu duyu odaları önerilmektedir. Bu duyu ortamları; çocukların duyusal ihtiyaçlarına yanıt verebilmesi ve yaşam deneyimi kazandırılabilmesi açısından son derece önemlidir. Özel tasarlanmış duyu ortamlarında; özel gereksinimli çocukların öğrenmelerinin desteklenebilmesi için, duyusal gelişim özelliklerinin bilinerek, çocukların duyularını geliştirici materyal ve etkinliklerin planlanıp, uygulanabilmesi gerekmektedir.”

“Bu yüzden Vakıf Öğretmenleri olarak bizler, geçtiğimiz aylarda Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ‘Duyulara Fısıldayan Öğretmenler’ isimli Duyu-Motor-Algı-Hareket eğitimlerini içeren çok yönlü ‘Duyu Bütünleme Eğitimlerini’ bir ay boyunca konunun uzmanlarından aldık ve kendimizi bu alanda geliştirdik.”

“Vakıf bünyesinde oluşturduğumuz odamızda özel gereksinimli öğrencilerimizin duyusal performanslarını değerlendirip, ihtiyaçlarını belirliyoruz. Bu eğitimlerimizi sağlıklı bir şekilde vermeye başladığımızdan beri çok güzel olumlu geri dönüşler alıyoruz. Örneğin davranış problemi olan çocuklarımızın olumsuz davranışlarını azaltarak aile içinde ve okulda sosyal katılımını arttırdık. Denge ve vücut farkındalığını sağlayarak uzayda nerede olduğunu fark etmesini sağladık. Kendi kendilerine regüle edip, olumlu davranışlar göstermektedirler. Yine birçok çocuğumuzda kendilerine olan öz güvenlerini sağlayıp, günlük yaşam becerilerine aktif katılımları sağlanmıştır.”

“Eğitimler esnasında özel gereksinimli çocuklarımızın duyularına hitap eden çok yönlü, özel tasarlanmış materyallere ihtiyacımız olduğundan, ilimizin hayırsever işletmelerinden olan Asyaport yetkililerinden bu konuda yardım istedik. Çok şükür onlar da bizim bu yaklaşımımıza çok duyarlı yaklaştılar ve özel çocuklarımızın öğrenmelerine etki eden; duyularına hitap eden birçok materyalimiz oldu.”

“Nihayetinde ihtiyacımız olan ‘Alet işler, el övünürmüş’ atasözünden hareketle bilgimizi materyaller aracılığı ile çocuklara aktarma işini bu şekilde çözmüş olduk. Şuan da materyallerimizi kullanarak çocuklarımızın gereksinimi olan duyusal mesajları beyinlerine iletme, yorumlama, analiz etme ve adaptif cevap verme işlemlerine katkı sağlıyoruz ve geliştiriyoruz.”

ZİÇEV Vakıf Şube Başkanı Rukiye GÜNEŞ de temin edilen materyallerin özel gereksinimli bireylerin gelişimlerine çok büyük katkı sağladığını, bu materyallerin alımında Asyaport Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet SOYUER ve Kıymetli Eşi Gülsün SOYUER’e Vakıf Merkezleri, velileri ve öğrencileri adına çok teşekkür ettiğini belirtti.