AYGUN:ERGENE’Yİ KORUMADA GEÇ KALINDI

AYGUN:ERGENE’Yİ KORUMADA GEÇ KALINDI
23 Ocak 2020 17:17

ERGENE’Yİ KORUMADA GEÇ KALINDI
KİRLİLİK STANDARTLARI 23 GÜN ÖNCE DEĞİŞMİŞ!
SU KİRLLİĞİ STANDARTLARI, 31 ARALIK 2019 TARİHİ İTİBARIYLA DEVREYE SOKULMUŞ
ERGENE’DE TEHLİKE ÇANLARI
CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ DR. İLHAMİ ÖZCAN AYGUN’UN SORU ÖNERGESİNE VERİLEN YANIT, ERGENE’DEKİ SIKINTILARI ORTAYA KOYDU
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM’UN VERDİĞİ YANITA GÖRE, 2019 YILINDA ERGENE’DE KURULU 30 İŞLETMEYE, ARITMASIZ DEŞARJ YAPILDIĞI İÇİN CEZA KESİLDİ
ERGENE’DE ÇORLU VE KAMARA DERELERİNDE RENK DEĞİŞİMİNE NEDEN OLAN 2 İŞLETMEYE DE İDARİ PARA CEZASI KESİLDİ
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun;Çerkezköy, Çorlu, Muratlı ve Lüleburgaz’daki 1350 fabrikadan pek çoğunun zehirli atıklarını arıtmadan Ergene Nehri’ne boşalttığını, bu konuda ne gibi önlemler alındığını sordu. Bu soruya yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamındaki organize sanayi bölgelerinin deşarj standartlarında kısıtlama yapıldığını belirterek, “Ergene’deki organize sanayi bölgelerinin Yeni KOİ (Kimyasal Oksijen İhtiyacı) standartları, 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla uygulanacaktır” dedi. CHP Vekili Aygun, “Bu standartlara 2020 yılında geçilmesi çok düşündürücüdür. Ergene için çok geç kaldılar” diye tepki gösterdi.
ERGENE ZEHİR SAÇIYOR
Aygun, soru önergesinde arıtma tesisi olmadan çalışan işletmelerin Ergene Nehri’ni ve Trakya’yı zehirlediğini belirterek, “Ergene Nehri’nde bugün balık kalmamış, içindeki zehirle vatandaşlarımızı da kanserleştirmeye başlamıştır. Ne zaman önlem alacak ve işletmeleri gerçek anlamda denetleyeceksiniz” diye sordu.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından verilen yanıtta; Tarım ve Orman Bakanlığı uhdesinde yürütülen Ergene Havzası Koruma Eylem Planı çerçevesinde Tekirdağ’daki organize sanayi bölgelerinde oluşan atık suların arıtıldıktan sonra kanal ve tüneller aracılığı ile toplanarak Marmara Denizi’ne deşarj edileceğini belirtildi. Kurum, bu çerçevede Velimeşe Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Ergene-1 OSB, Ergene-2 OSB ve Çorlu 1 OSB atık su arıtma tesisi yapım işlemlerinin devam ettiğini, 2021 yılında işletmeye alınmasının planlandığını kaydetti.
KİRLİLİK STANDARDI YENİ DEĞİŞTİRİLMİŞ
Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) standartlarının da değiştirildiğini, sanayi tesislerinde bu çerçevede kısıtlamaya gidildiğinive yeni standartların 31 Aralık 2019 tarihinde yürürlüğe girdiğini vurgulayan Kurum, denetimleri arttırdıklarını savundu. Kurum, 2019 yılının ilk 11 ayında yapılan denetim sonucu 30 işletmeye 2 milyon 449 bin 849 TL ceza kesildiğini açıkladı.
Kurum,3 Ekim 2018 tarihinde Çorlu deresini kırmızı renge boyayan Pay Plastik İşletme’ye ceza kesildiğini, deşarj kanal boyunun beton dökülerek körleştirildiğini ve kaçak dökümlerin engellendiğini belirtti. Marmara Denizi’ne dökülen Kamara Deresi’ni kirleten ve boyayan işletmeye de idari para cezası verilmesinin yanı sıra Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusu yapıldığını anlatan Kurum, koruma-kullanma dengesini sağlamaya dönük önlemler alındığını kaydetti.
“GEÇ KALINDI”
Soru önergesine verileni yanıtı değerlendiren Aygun, “Bu konuda geç kalındı. Ergene için atık sulardaki KOİ Standartlarının değiştirilmesi ve kısıtlamaya gidilmesinde çok geç kalınmıştır. Nehir ölmek üzere iken 31 Aralık 2019 tarihinde yeni standartlara geçilmesi, bugüne kadar yapılan hataların itirafıdır. Bakalım 2021 yılına kadar Ergene’yi kurtarabilecekler mi” diye sordu.