“Bağımlılıkla Mücadele” Toplantısı Tekirdağ Valiliğinde yapıldı

“Bağımlılıkla Mücadele” Toplantısı Tekirdağ Valiliğinde yapıldı
16 Ocak 2020 18:12 | Son Güncellenme: 16 Ocak 2020 18:13

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen Bağımlılıkla Mücadele Toplantısı kurum müdürlerinin katılı ile yapıldı.
Valilik YİKOP Salonunda yapılan toplantıda Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım; Bağımlılıkla mücadelenin ne kadar önemli olduğu, bu mücadelenin sadece uyuşturucu olmadığı, elektronik bağımlılığın da önemli olduğunu vurguladı.
“Bağımlılıkla mücadele İl Koordinasyon Kurulunda görüşülen Psikolog Mehmet Ali Kaya, toplantıda görüşülecek konuları, faaliyetleri, eğitimleri, kararları, planlamaları ve koordinasyonlar hakkında sunum yaptı.
Yapılan sunumda;
1. Metruk binaların tespit, yıkım ve ıslah çalışmaları.
2. Uyuşturucu kullanımı açısından risk oluşturan park ve rekreasyon alanlarına güvenlik kamera sistemlerinin kurulması, karanlık sokak ve caddelerin aydınlatılması.
3. Okulların güvenlik kamera sistemlerinin kurularak kent güvenlik yönetim sistemine (KGYS) entegrasyonunun sağlanması.
4. Okul ve çevrelerinde güvenliğin arttırılması için okul irtibat görevlilerinin etkin çalışmalarına yönelik planlamaların değerlendirilmesi.
5. Okul çevrelerinde tek dal sigara satışı yapma ihtimali bulunan internet kafe, oyun salonu gibi yerlerin denetlenmesi.
6. Uyuşturucu ile mücadele kapsamında Yeşilay başta olmak üzere STK’larla işbirliği yapılması. Gençlerimizi etkilemesi muhtemel uyuşturucu maddeler özellikle metamfetamin hakkında okul yöneticileri, öğretmenler, okul aile birliği ve velilere yönelik bilgilendirmelerin gözden geçirilmesi. İl genelinde uyuşturucu arzının önlenmesine yönelik çalışmaların değerlendirilmesi ve 2020 yılında yapılacak çalışmaların planlanması.
7. 22 Ocak 2020 Çarşamba günü saat10;00’da tüm ilçelerimizde Kaymakamlar Başkanlığında Bağımlılıkla Mücadele toplantılarının yapılması.
8. İl merkezi ve tüm ilçelerimizde sokak ve caddelerimizde yol kenarlarında bulun ve güvenlik için tehtid edilen araçların belediyelerce tespit edilerek uygun alan ve otoparklara çekilmesi.
9. İlimizde yoğun olarak göç alan ilçe ve yerleşim yerlerinde nüfus artışına paralele olarak sosyal, sportif faaliyetlerin Belediyelerimiz tarafından yapılması.
10. Belediyelerimiz tarafından ilimizde bulunan çocuk parkları, yürüyüş yolları spor aletleri bulunan alanlarda sigara ve tütün kullanımına karşı uyarıcı tabela ve levhaların konulması.
11. Tütün kontrolü eylem planında belirli periyotlarla üst düzey yöneticilerin katılımı ile yerel medyanın eşliğinde yılda dört kez olmak üzere dumansız hava sahası kontrollerinin yapılması.
Toplantı kararları ve yapılması gerekenlerin sunumunun ardından Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Tekirdağ İl genelinde Emniyet ve Jandarma Bölgelerinde uyuşturucu ile mücadele ile ilgili yapılan çalışmalar, adliyeye intikal edenler, tutuklamalar sunumu yapıldı.
Toplantıya; Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım. Vali Yardımcısı Asalet Karabulut, NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Soner Gül, İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Cengiz Becerir, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Osman Kılıç, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doktor Kaan Gaytancıoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Dr. Deniz Bozdağan, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Ergene, Mehmet Emin Taşçı, Hayrabolu Kaymakamı Mehmet Sülün, Kapaklı Bülent Hamitoğlu, Malkara Kaymakamı Erkan Karahan, Marmaraereğlisi Kaymakamı Sıdkı Zehin, Saray Kaymakamı Adnan Tezcan, Şarköy Kaymakamı Kemal Yıldız, Muratlı Kaymakamı Doktor İsmail Altan Demirayak, NKÜ rektör yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Çakıcı, Cumhuriyet Savcısı Kamil Serkan Sarayköylü, İl Müftüsü İsmail İpek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal, Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Hacı Bayram Zengin, Yeşilay Şube Başkanı Sadık Baş, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, İl Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Müdürü Ülkü Uslu ve kurul görevlileri katıldı.