BAŞKAN ALBAYRAK ERGENE ATATÜRK EVİ TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

BAŞKAN ALBAYRAK ERGENE ATATÜRK EVİ TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI
9 Aralık 2019 18:17

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ergene Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı ortaklığında düzenlenen “Ergene Atatürk Evi” Temel Atma Törenine katıldı.

Törende Başkan Kadir Albayrak’ın yanı sıra Ergene Kaymakamı Mehmet Emin Taşcı, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, siyasi parti temsilcileri, STK’lar ve çok sayıda vatandaş da yer aldı.

“BU ÖNEMLİ ESER ATA’MIZA OLAN SEVGİMİZİ SİMGELEYECEKTİR”

Başkan Kadir Albayrak, Ergene Atatürk Evi Temel Atma Töreninde gerçekleştirdiği konuşmada Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’nin kalbi olduğunu belirterek, “Ergene Atatürk Evi’nin temel atma töreni dolayısıyla bir araya geldiğimiz böylesine anlamlı bir günde hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Milli Mücadelenin Büyük Başkomutanı, yurdumuzun kurtarıcısı ve Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, eşsiz dehasıyla tarihe yön vermiş büyük bir liderdir. Bizler Cumhuriyet nesilleri olarak bugün sahip olduğumuz tüm kazanımları Atatürk’e ve silah arkadaşlarına borçluyuz. Ata’mızın en büyük eseri olan Cumhuriyet’imizi yaşatmak ve yükselen yeni nesile emanet etmek bize düşen en büyük görevdir. Bu inançla Atatürk ilke ve devrimlerini yeni nesile anlatmaya devam edeceğiz. Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün eserlerini, fikirlerini ve hatırasını yaşatmak adına Ergene Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğiyle “Atatürk Evi” inşa edilecek olmasını da son derece anlamlı buluyorum. Bu önemli eser Ata’mıza olan sevgimizi, vefamızı ve bağlılığımızı simgeleyecektir. Gençlerimiz ve çocuklarımız, Atatürk’ün hayatını, ilke ve devrimlerini daha iyi öğrenecek ve özümseyecektir. Atatürk’ün hatırasını yaşatma konusundaki duyarlılıklarından dolayı Ergene Belediye Başkanımız Rasim Yüksel’i, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’i ve projede emeği geçen herkesi en içten duygularımla tebrik ediyorum. 10 Kasım tarihinde Çorlu Belediyemiz tarafından inşa edilen Çorlu Atatürk Evi’nin de temelini attık. Tekirdağ, tarihe saygılı bir anlayışla Ata’mızın mirasına sahip çıkıyor. Bu durum hepimiz için gurur ve mutluluk kaynağıdır.” dedi. Başkan Albayrak konuşmasını “Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını sevgi ve saygıyla anıyor, bu anlamlı projenin Ergene ilçemize ve Tekirdağ’ımıza hayırlı olmasını diliyorum.” sözleri ile bitirdi.

Ergene Atatürk Evi” Temel Atma Töreni yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından gerçekleştirilen kurdele kesiminin ardından iş makineleri ile inşaat çalışmalarının başlaması ile son buldu.

ASİL PROJELER ARASINDA BİRİNCİ SEÇİLDİ

Atatürk’ün yaşadığı evin bir benzerini vatandaşlarla buluşturacak olan Ergene Atatürk Evi aynı zamanda Rumeli ev tipini yaşatmak, Atatürk’ün hayatı, eğitim ve gençlik yılları ile askeri dönem ve sivil hayatını da anlatmayı hedefliyor. Ergene Atatürk Evi projesi Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 2019 yılı Turizmin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi Mali Destek Programı Başarılı Asil Projeler arasında birinci seçildi.