BAŞKAN ALBAYRAK, TÜRKİYE-YUNANİSTAN MÜBADELE ANLAŞMASININ 97. YILI ANMA ETKİNLİĞİNE KATILDI

BAŞKAN ALBAYRAK, TÜRKİYE-YUNANİSTAN MÜBADELE ANLAŞMASININ 97. YILI ANMA ETKİNLİĞİNE KATILDI
30 Ocak 2020 17:28

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; Türkiye ile Yunanistan arasında 30 Ocak 1923 tarihinde imzalanan nüfus mübadele anlaşmasının 97. yılı dolayısıyla, Trakya Rumeli ve Balkan Göçmenleri Derneği tarafından sahilde bulunan Harf İnkılabı Anıtı önünde düzenlenen anma etkinliğine katıldı.

Anma töreninde bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ’ın, mübadelenin en yoğun yaşandığı kentlerden biri olduğunu belirterek, “1923 Nüfus Mübadelesi Anlaşması ile Türkiye’de yaşayan 1.200.000 Rum, Yunanistan’a; Yunanistan’da yaşayan 500.000 Türk, Türkiye’ye göç ettirildi. Evlerini, yurtlarını gönülsüzce terk eden mübadillerin yaşadığı derin acılar nesilden nesile anlatıldı. Tekirdağ da mübadelenin en yoğun yaşandığı kentlerden bir tanesi. Biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak bu bilinçle mübadillerin hatırasını yaşatmaya devam ediyoruz. Mübadeleyi anmaktaki amacımız, tarihin karanlık sayfalarında yaşamak değildir. Tam aksine geçmişte yaşanan acılardan ders çıkartarak günümüzdeki barış ve kardeşlik iklimini daha da güçlendirmektir. Bu duygu ve düşüncelerle bu anlamlı etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Anma töreninde Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ve Trakya Rumeli ve Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı Sinem Malgaç’ta birer konuşma yaparak mübadele ile ilgili görüşlerini paylaştılar. Konuşmaların ardından mübadelenin 97. Yılı anısına denize çelenk bırakılması ile anma etkinliği sona erdi.