Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifika Töreni Gerçekleştirildi

Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifika Töreni Gerçekleştirildi
8 Ocak 2020 16:59

Yapılan okul denetimleri sunucunda Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanan okullarımıza sertifikaları Valimiz Aziz Yıldırım’ın teşrifleriyle Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle verildi.

Bakanlığımıza bağlı resmi/özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi, ayrıca öğrencilerin sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi amacıyla; Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında “Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” ve “Beslenme Dostu Okullar İşbirliği Protokolü” imzalanmıştır.

Bu protokoller gereği; yapılacak denetimler sonunda Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul sertifikası almaya hak kazanan okulların sertifikaları 3 yıl süreyle geçerli olacak. Ancak bu okulların yeterlik şartlarını taşıyıp taşımadıkları her yıl yeni müracaat eden okullarla birlikte denetlenecek, şartları taşımadıkları tespit edilen okulların Beyaz Bayrakları ve Sertifikaları geri alınacaktır. Ayrıca Beslenme Dostu Okul Sertifikasına Beyaz Bayrak sahibi okullar başvurabilecektir.

Bu kapsamda 253 okulumuz beyaz bayrak ve 153 okulumuz ise beslenme dostu okul sertifikası almaya hak kazandı.

Belge Törenine Valimiz Aziz Yıldırım, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Ergene Kaymakamı Mehmet Emin Taşçı, Hayrabolu Kaymakamı Ahmet Karakaya, Muratlı Kaymakamı Altan Demirayak, Marmaraereğlisi Kaymakamı Sıdkı Zehin, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ersan Ulusan, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Cengiz Becerir, İl Kültür Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürü Hacı Bayram Zengin, ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri, okul müdürleri öğrenciler ve velileri katıldı.