CHP TEKİRDAĞ KADIN KOLLARI’NDAN 25 KASIM MESAJI!

CHP TEKİRDAĞ KADIN KOLLARI’NDAN 25 KASIM MESAJI!
25 Kasım 2022 18:43

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karnşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle basın açıklaması yapıldı.

81 ilde eş zamanlı yapılan basın açıklamasında kadın kolları hep bir ağızdan “İstanbul Sözleşmesi” yaşatır sloganıyla vatandaşa ve yetkililere seslendi. Tekirdağ İl Kadın Kolları Başkanı Nurten Yontar şu açıklamada bulundu;”Değerli Basın Mensuplan Bugün, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karya Uluslararası Mücadele Günü Dünya çapında şiddete karşı dayanışmayı yükseltme, mücadeleyi büyütme ve siddet nedeniyle yaşamını kaybeden kadınları saygıyla anma günü. Bu nedenle örgütümüzle birlikte. 81 ilde. 973 ilçede eş zamanlı basın açıklaması yapıyoruz. Tarih sayfalarında bugünü özel kılan ve sorumluluk yükleyen onurlu bir mücadele hikayesi var, Dominik Cumhuriyeti’ni yöneten diktatör, halka baskıyı zulmü ve ölümü reva görüyordu. Ülkede insan hakları ve demokrasi askıya alınmıştı. Tarihe adını “kelebekler” olarak yazdıracak üç kız kardeş, yaşananlara “Dur!” demek için mücadele meşalesini yaktı. İşkencelerin ayyuka çıktığı bir süreçte, örgütlenmenin tek çözüm olduğunun bilinciyle hareket ettiler. Direnişin simgesi olan “Mirabal Kardeşler” defalarca tutuklandı. Mal varlıklarına el konuldu. Diktatör tarafından açıkça hedef gösterilmelerinden 23 gün sonra, takvimler 25 Kasım 1960’ı gösterdiğinde, üç kız kardeşin arabası yolda durduruldu. Önce tecavüze uğradılar, sonra da öldürülüp uçurumdan aşağı atıldılar. Diktatör, “kelebekler” den kurtulduğunu sandı. Oysaki onların uçurumun kenarında çarptığı kanatlar, büyük bir rüzgara dönüştü ve diktatörlüğü yıktı. 1999 yılında Birleşmiş Milletler bugünü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan etti.

“482 KADIN KATLEDİLDİ”

Değerli Basın Mensupları.Biz kadınlar dünyada ve Türkiye’de şiddet sarmalına karşı sesimizi yükseltiyoruz. “Kelebeklerin onurlu direnişine sahip çıkmaya ve mücadeleyi büyütmeye devam ediyoruz.Ülkemizde yaşayan kadınlar, en temel hak olan yaşam hakkı için direniyor. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana kadın cinayetleri sistematik olarak arttı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2002 yılında 66 kadın cinayeti işlenmişken, 2021 yılında 217’si şüpheli olmak fizere 497 kadın hayattan koparıldı. 1 Ocak 2022 ile 1 Kasım 2022 arasında ise 202’si şüpheli olmak üzere en az 482 kadın öldürüldü. Şüpheli kadın ölümü yoktur. etkin yürütülmeyen soruşturmalar vardır! Malatya’da 14 yaşındaki Elif Gültekin’in intihar ettiği öne sürüldü. Savcilik soruşturmayı yeniden başlattığında. Elif’in tore cinayetine kurban gittiği üç yıl sonra anlaşıldı. Eskişehir’de evinin bodrumunda ölü olarak bulunan 41 yaşındaki iki çocuk annesi Beyhan Biçer in intihar etmediği, evli olduğu Ercan Biçer tarafindan öldürüldüğü ise iki yıl sonra ortaya çıktı.

“KADINLAR KORUNAMIYOR”

Değerli Basın Mensupları,Bizler “Kadın cinayetlerini durdurun!” diye haykırken, eski Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Her kadın cinayeti bizim kadma yönelik şiddetteki kadm cinayeti değildir. Her şüpheli ölüm de kadın cinayeti değildir” demekle yetindi. Çocuğa yönelik tecavüzde “çocuğun nzası”ndan bahseden Bekir Bozdag. Adalet Bakanı oldu. İçişleri Bakam Süleyman Soylu, öldürülen kadınlardan sadece “say” olarak bahsetmeye devam etti. Yetti mi? Hayır! Şimdiki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanik, “2021’in ilk 10 ayında 242 ve 2022’nin ilk 10 ayında 225 vaka var. 2022’de yüzde 7 bir azalış görülüyor” dedi. Yanık’ım açıklamasında bir de itiraf vardı: “Kadın cinayetlerinin yüzde 8’i koruma kararı altında yaşanıyor!”Kadınları koruyamayan, şiddeti tolere edilebilir bulan, öldürülen kadınları sadece sayı olarak nitelendiren zihniyete bir kez daha sesleniyoruz”HER KADIN BİR HAYATTIR” Edanur Demir, öldürüldüğünde 17 yaşındaydı. Antalya’da bir kafede çalışıyordu. Semih Melih D. tarafindan öldürüldü. Sanık ifadesinde “Tabanca ile şaka yapmak istedim” dedi. Nasıl bir şakaysa, namluyu Edanur’un başına doğrultmuştu! Sıla Şentürk, öldürüldüğünde 16 yaşındaydı. Ailesinin defalarca karakola giderek şikayetçi olduğu, 10 ayrı suçtan sabıkası olan Hüseyin Can Gökçek tarafından öldürüldü. Hasret Dalkoparan, öldürüldüğünde 20 yaşındaydı. 1.5 yaşında çocuğu vardı ve 5 aylık hamileydi. Katili, dini nikahla birlikte olduğu Ozan Dum idi. İsimlerini tek tek saymanın günler süreceği binlerce kadın katledildi! Bu kadınlar sayı değildi, hayatın ta kendisiydi. Anne, evlat, abla, kız kardeş. arkadaş, öğretmen, doktor, mühendis, hemşire, karşı komşu… Yaşamdan koparılan kadınların arkasında gözü yaşlı anneler, babalar, çocuklar kaldı. Kimimiz öğretmenini, kimimiz doktorunu, kimimiz sırdaşını, kimimiz akrabasını sonsuzluğa uğurladı. O nedenle bugün 81 il, 973 ilçede kadın erkek tek ses olduk, haykırıyoruz:

KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR!

Değerli Basın Mensupları,İktidarın kadını yok sayan politikalarına karşı, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınları güçlendiren eşitlikçi politikaları hayata geçireceğiz. Bu mücadeleyi kadın erkek bir arada vereceğiz.Kadınların can simidi olan Istanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmedik. vazgeçmeyeceğiz. Iktidara geldiğimizde Genel Başkammız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi 24 saat içinde Istanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız. Iki yıl önce Istanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini hayata geçirdik. Genel Merkezimizde bir “Alo Siddet” hattı kurduk. “YaşamHak” projemiz aracılığıyla 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmeti verdik, vermeye de devam ediyoruz. YaşamHak projemiz kapsamında bugüne kadar binlerce kadının hayatına bire bir dokunduk. 81 ilde 129 gönüllü avukat ekibi kurduk. Bu sürede 1135 kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı duruşmasını takip ettik. Sivil toplum örgütleri. meslek odaları, barolar ve yerel yönetimlerle 125 protokol imzaladık. Değerli Basin Mensupları,İktidara geldiğimizde, yol haritamiz hazır. Kadını güçlendirecek eşitlikçi politikaları derhal uygulamaya koyacağız. Bizlere ülkemizin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten kalan büyük bir mücadele mirası var! Hiçbirimiz eşitlik mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz! Bugün sokaklara çıkarken, haklarımızı ve demokrasiyi savunmak için bir arada olacağız, kadın erkek hep birlikte sesimizi yükselteceğiz. GELİYOR GELMEKTE OLAN!”dedi.