CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer: “31 Mart’ta oluşan bahar iklimi 2020’de de sürecek”

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer: “31 Mart’ta oluşan bahar iklimi 2020’de de sürecek”
30 Aralık 2019 14:48

Yüceer: “31 Mart’ta oluşan bahar iklimi 2020’de de sürecek”

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer yeni yıl nedeniyle yayınladığı mesajda, 2020’nin hayat pahalılığı ve işsizliğin son bulduğu, birlik ve kardeşliğimizin güçlendiği, barışın, huzurun ve adaletin hakim olduğu bir yıl olmasını diledi.

31 Mart yerel seçimleriyle oluşan bahar ikliminin 2020’de de süreceğini belirten Yüceer, “İnanıyorum ki, Türkiye yeni yılda, hak ettiği mutlu ve aydınlık günlere bir adım daha yaklaşacaktır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, yeni yıl mesajında ekonomideki kötü gidişatın 2019 yılında da sürdüğüne dikkat çekti.

Yüceer, “Geçtiğimiz yıl yine fileler dolmadı. Tarlada çiftçinin, çarşı-pazarda esnafın, alışveriş yapan vatandaşın yüzü gülmedi. Enflasyon ve Türk Lirası’ndaki değer kaybı nedeniyle vatandaşın cebindeki para eridi. İşsizlik tarihi seviyeye ulaştı. İktidar ise halkın bu yakıcı sorunlarını görmezlikten gelmeyi tercih etti. İşsizlerden, yoksul ve dar gelirlilerden sakındığı kaynakları yandaşlara kepçeyle sunmaktan geri durmadı” ifadelerini kullandı.

HAK İHLALLERİ SÜRDÜ, ASGARİ ÜCRET GÜLDÜRMEDİ

Türkiye’nin demokrasi ve insan hakları karnesinin 2019’da da kırıklarla dolu olduğunu vurgulayan Yüceer, basın ve ifade özgürlüğünün alanın giderek daraltıldığını, yargıdaki siyasallaşmanın ise artık saklanamayacak bir hal aldığını dile getirdi.

Sendikal hak ve özgürlüklere yönelik engellerin sürdüğünü, iş cinayetlerinin hız kesmediğini ifade eden Yüceer, asgari ücretin yine sefalet ücreti olarak kaldığını kaydetti.

KADINI KORUYAN YASALARA SAVAŞ AÇILDI

Yüceer, 2019 yılında kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarının korkunç boyutlara ulaştığını belirterek, “Tüm bunlara rağmen iktidar ve kontrolündeki medya, kadını korumaya yönelik yasa ve sözleşmelere savaş açtı. Çocuk istismarını meşru gösterecek tartışmaları yeniden alevlendirdi. İtiraz edenleri aile kurumuna savaş açmakla suçladı, hedef gösterdi” dedi.

31 MART’TA HALK ‘ARTIK YETER’ DEDİ

2019 yılında umut verici gelişmeler de yaşandığını vurgulayan Candan Yüceer, şunları dile getirdi: “31 Mart yerel seçimlerinde vatandaş, israf ve rant düzenine karşı halkçı belediyecilikten yana tercih yapmıştır. Halkı kutuplaştırmaktan medet umanlara ‘Artık yeter’ demiştir. Mart’ın sonunu bahara çevirmiştir. 31 Mart yerel seçimleriyle oluşan bahar ikliminin 2020’de de süreceğine inancım tam. Huzur ve refah isteyen, kavga ve krizden yorulan halk, Türkiye’nin normalleşmesi için çıktığı yolda ilerleyecek. İnanıyorum ki, Türkiye yeni yılda, hak ettiği mutlu ve aydınlık günlere bir adım daha yaklaşacaktır. Bu düşüncelerle, 2020’nin hayat pahalılığı ve işsizliğin son bulduğu, birlik ve kardeşliğimizin güçlendiği, barışın, huzurun ve adaletin hakim olduğu bir yıl olmasını diliyorum.”