CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer Türkiye, Parlamentoda Kadın İndeksi’nde Suudi Arabistan ile aynı kümede.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer Türkiye, Parlamentoda Kadın İndeksi’nde Suudi Arabistan ile aynı kümede.
4 Aralık 2019 17:19

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer:

Türkiye, Parlamentoda Kadın İndeksi’nde Suudi Arabistan ile aynı kümede.
Türkiye kadın bakan oranı bakımından dünyada 137. sırada.
Toplumun yarısını oluşturan kadınların Meclis’teki temsili sadece yüzde 17,3.
30 Büyükşehir Belediyesi’nden yalnızca 3’ünün başkanı kadın.
Kadın muhtar oranı yüzde 2.
Bürokraside 9 erkek yöneticiye karşılık, yalnız 1 kadın yönetici var.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Türkiye’nin kadınların siyasete katılımında Suudi Arabistan gibi ülkelerle aynı kümede olmasının kabul edilemez olduğunu belirti. Yüceer, “Kadınların seçme ve seçilme hakkını 85 yıl önce kabul etmiş bir ülkenin bu alanda böyle geri bir noktada olmasının en büyük nedeni, kadın-erkek eşitliğinin fıtrata aykırı olduğunu düşünen anlayıştır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 5 Aralık Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkının Kabulünün 85. yılı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, “5 Aralık, büyük bir devrimin yıl dönümüdür. Medeni Kanunla aile içinde erkekle eşit haklara sahip olması güvenceye alınan kadının, artık eşit yurttaş olarak kabul edilişidir” dedi.

NE PARLEMENTODA NE YEREL YÖNETİMDE

Aradan geçen 85 yılda Türkiye’nin kadınların siyasete ve yönetime katılımı noktasında eksikliklerin sürdüğünü vurgulayan Yüceer, “Toplumun yarısını kadınlar oluşturmasına rağmen, Meclis’te kadın temsili sadece yüzde 17.3’tür. 30 Büyükşehir Belediyesi’nden yalnızca 3’ünün başkanı kadındır. Kadın muhtar oranı sadece yüzde 2’dir. Yani kadınlar ne ülke siyasetinde ne de yerel yönetimlerde hak ettiği gibi temsil edilmektedir” ifadelerini kullandı.

BÜROKRASİDE ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİN 9’U ERKEK, 1’İ KADIN

Yüceer, eşitsizliğin sadece siyasete katılımda değil, kamu yönetiminde de sürdüğünü belirterek, “Kamuda 9 erkek üst düzey yöneticiye karşılık sadece 1 kadın üst düzey yönetici bulunuyor. Kadın vali ve kaymakam sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor” dedi.

SUUDİ ARABİSTAN İLE AYNI KÜMEDEYİZ

Türkiye’nin kadın parlamenter oranına göre dünyada 120. sırada olduğunu vurgulayan Yüceer, Parlamentolar Arası Birlik’in Parlamentoda Kadın İndeksi’nde Türkiye’nin, kadın hakları bakımından son sıralarda yer alan Suudi Arabistan ile aynı kümede değerlendirildiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin kadın bakan oranı bakımından ise dünyada 137. sırada olduğunu kaydeden Yüceer, “Kadınların seçme ve seçilme hakkını 85 yıl önce kabul etmiş bir ülkenin bu alanda böyle geri bir noktada olmasının en büyük nedeni, kadın-erkek eşitliğinin fıtrata aykırı olduğunu düşünen anlayıştır” dedi.

AYRIMCI BAKIŞ AÇISI ŞİDDETİ BESLİYOR

Yüceer şunları ifade etti: “Kadınların siyasete ve kamu yönetimine katılımının önüne konan engeller, kadını ikinci sınıf vatandaş olarak gören anlayışı tetikliyor. Bu durum, eğitimden iş hayatına kadar her alanda eşitsizlikleri derinleştiriyor. Kadına yönelik şiddeti besliyor. Kadınların canına kıyanlar, tehdit altındaki kadınları korumayanlar bu çağdışı anlayıştan güç buluyorlar.”

KADINLAR ‘ARTIK YETER’ DİYOR

Cumhuriyetin kazanımlarına yönelik saldırılarla, kadınların kazanılmış haklarına yönelik saldırıların aynı merkezden geldiğine dikkat çeken Yüceer, “Ayşe Tuba Arslan cinayetiyle bir kez daha gördüğümüz gibi, kadını şiddet gördüğü eşiyle dahi uzlaşmaya zorlayan anlayışa ‘artık yeter’ diyoruz. Kadınlar, şiddet ve ayrımcılık cenderesini dayanışma ve mücadeleyle aşacak. Cumhuriyet Devrimleri bu mücadelede en büyük yardımcımız olacak. Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkının 85. yılını bir kere daha kutluyor, bu devrimin en büyük mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ü şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı.