CKD ‘NİN 5 ARALIK KUTLAMA YEMEĞİNDE UYUŞTURUCUYA KARŞI MESAJ VERİLDİ

CKD ‘NİN 5 ARALIK KUTLAMA YEMEĞİNDE UYUŞTURUCUYA KARŞI MESAJ VERİLDİ
6 Aralık 2019 13:33

Tekirdağ Cumhuriyet Kadınları derneği tarafındna her yıl düzenlenen 5 Aralık kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesi gününde “uyuşturucuya karşı anneler hareketi” adı altında mesajlar verildi.
Saygı duruşu ve istiklal marşı okunması sonrası başkan BŞB başkanı Kadir Albayrak Tekirdağ Cumhuriyet Kadınları derneği bahçe restoranda yapılan yemekte konuşan başkan Seval Eşer tarafından yapılan konuşmada;

Bugün 5 Aralık Kadın Hakları Günü… Bugün, Atatürk Devrimleri’nin en önemlilerinden birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü, tüm kadınlara kutlu olsun.  Bundan tam 85 yıl önce kadınlar, en demokratik haklarına kavuştular. Türk kadını Fransa, Italya ve daha birçok avrupa ülkesinden bile çok önce seçme ve seçilme hakkını elde etmişlerdir. Kazanışımızı şevkle aynı zamanda buruk bir sevinçle kutluyoruz. Çünkü yasaldaki siyasal haklarımız 85 yıl geçmesine rağmen yaşama geçmedi. Seçmen olarak bu hakkı kullanabiliyoruz, hiçbir engel yok. Hatta teşvik var. Siyasal partiler, iktidarlar kadınların sadece seçmen olarak yasal haklarını kullanmalarından son derece hoşnutlar. Ancak seçilme hakkını kullanma konusunda tam tersi bir tutum sergiliyorlar.Yaşadığımız gerçek; hala erkek meclisler, göstermelik oranda kadın temsilciler. Aynen ”Vitrin Süsü” deyiminin göstergesi. Hala kadınların ve onların çocuklarının kaderini, geleceğini, erkek çoğunluklu meclisler belirliyor.Atatürk’ten sonra yerel ve genel parlamentolarda kadınların birdenbire yok olduğunu görüyoruz. Bunca yıl sonra meclislerimiz hala erkek egemen meclislerdir. Yerel parlamentolarda durum daha da kötüdür. Hiç kadın üyenin olmadığı Meclisler var.
Ülkemizde cinsiyet ayrımcılığının en ağır biçimde yaşandığı alan siyasettir. Kadınların siyasal haklarının gaspı, tüm haklarının ihlaline, gaspına neden olmaktadır. Günümüzde kadınlar bırakın siyasal haklarını, birincil insan hakkı olan yaşam haklarının peşine düştüler. Kadın cinayetlerindeki artış bir kadın kırımı noktasına gelmiştir.
Bu yakıcı sorunun çözümü kadının siyasal katılımındadır. Yerel ve genel parlamentolarda yarısı kadın olursa bu sorunun derhal çözüldüğünü görürüz. Tüm erkek siyasetçilere , karar vericilere buradan sesleniyoruz ki kadınların eşit siyasal katılımı olmadan demokrasi olmaz.! Ülkenin yakıcı sorunlarını kadınlar olmadan çözemezsiniz, kadınların eşit siyasal katılımını sağlamadan biz demokratız diyemezsiniz, demokrasi sözünü ağzınıza bile alamazsınız. Kadınların siyasal haklarını kullanabilmeleri bir eşitlik mücadelesi değildir. Aslında bir demokrasi mücadelesidir. Nüfusun yarısını oluşturan kadınlar aynı oranda mecliste ve karar verici konumda olmalıdır.

Yaşasın Atatürk, yaşasın Cumhuriyet!

Şimdi sizlere ayrıca toplumumuzu tehdit eden önemli tehlikelerden biri olan uyuşturucu bağımlılığı kampanyamızdan bahsetmek istiyorum. Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Merkezimizin Ağustos ayında tüm şubeleri ile Türkiye genelinde başlattığı ” Hayata Tutun Hayatta Tutun, Uyuşturucuya karşı anneler hareketi” kapsamında CKD Tekirdağ Şubesi olarak ilgili birçok görüşmeler gerçekleştirdik ve önümüzdeki ay bu konuda bir panel düzenleyeceğiz. Uyuşturucu Bağımlılığı ile topyekün mücadele edilmesi için toplumsal mutabakat sağlanmalıdır. Bu amaçla derneğimiz Uyuşturucu ile doğru mücadele edebilmek için doğru bilgilenmek ve kullanımı genellikle gençler arasında yaygın olan bu bağımlılık çeşidinden gençlerimizi koruyabilmek için güvenlik, aile ve toplumla işbirliğine başlamıştır.Bu anlamda Demokratik Kitle örgütlerine de önemli görevler düşüyor. Derneğimizin bu konudaki en önemli mesajı benim çocuğum değil bizim çocuklarımız diyebilmek ve geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımıza topluca sahip çıkabilmek çabasıdır. Eğitim çalışmalarımız ve kurumlarla görüşmelerimiz ileriki günlerde de devam edecektir. Bu kampanyamızı bu kuruluş yıldönümü gecemizde siz değerli üye ve dostlarımıza tanıtmak istedik. Atatürk’ün Türk Istiklal ve Cumhuriyetini kurtarma görevini verdiği ” muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” diye seslendiği Türk Istikbalinin evlatlarına Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak “Uyuşturucu ile mücadelede anneler hareketini” başlatarak sahip çıkıyoruz.
Burada bulunarak bize destek olan kurum temsilcilerine ve duyarlı üyelerimize de ayrıca teşekkür ederiz, sağolun varolun.dedi.
Programa Başkan Kadir Albayrak, Muratlı Bel. BAşk. Nebi Tepe, CHP S.paşa ilçe başkanı İSmail Öztürk, ilçe kadın kolları başkanı Tülay Başbuğ, S.paşa ilçe başkan adayları İlker Yağcıoğlu, M.Emre Kervancılar, Av. ŞEnay Becerikli, Feray Karagöz, Kent Konseyi başkanı DR.Yücel Ayaz, ŞEref Çetin, Dilşat ERgin, Sevim Avcı Yener, Emine Aydoğdu, Nurcan Balıbey, Neşe Özen, Volkan Nallar, Server Atay, Ruziye Ökten, Meral Özdemir, yönetim kurulu üyeleri Seval Eşer, Eray Bilmeç Kara, Serpil Sabancı, Canan Özdemir, Arzu Döldeş, Serpil Ertan, Esma Demirkan, Nergiz Saka katıldılar.