Çorlu Ergene Yol Ayrımının Açılışı Yapıldı

Çorlu Ergene Yol Ayrımının Açılışı Yapıldı
10 Şubat 2020 17:40

Meclis Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan ve Valimiz Sayın Aziz Yıldırım’ın katılımıyla Çorlu Ergene ilçelerimizin yol ayrımı olan Tekirdağ yolunun açılışı gerçekleşti.

Açılış saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından Karayolları Genel Müdürü Abdullah Uraloğlu’nun konuşmasıyla başladı.

Ardından konuşan Vali Yıldırım; “Yaklaşık 50 kilometresi otoyol olmak üzere, 370 kilometresi bölünmüş yol olmak üzere, 600 kilometrelik kısım karayollarımıza bağlı olmak üzere Tekirdağ’ımızda 2700 km yol var. Açılışı yapılmakta olan yaklaşık 10 kilometre olan bölünmüş yolumuzla da vatandaşımıza hizmet vermeye devam edeceğimizi bir kez daha göstermiş oluyoruz.” dedi.

Sonrasında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan; İstanbul gibi dünyanın mega şehirlerinden birine komşu olmasının Tekirdağ’a ayrı bir değer katıyor. Durum böyle olunca da Tekirdağ’a ne gerekiyorsa yapılması gerekmektedir. Ulaşım ve Altyapı Bakanlığı olarak meseleye biz böyle yaklaşıyoruz. O nedenle de Tekirdağ’ın ulaşım ve iletişim altyapısına bugüne kadar 5,5 Milyar TL yatırım yaptık. Tekirdağ’ın bölünmüş yol uzunluğunu 343 kilometreye ulaştırdık.

23 kilometre uzunluğundaki Çorlu -Ergene Ayrımı – Tekirdağ yolunun açılışını yaptıklarını belirten Bakan Turhan, 13 kilometrelik kesimini zaten önceki yıllarda tamamlamıştık. Şimdi de kalan 10 kilometre kısmı tamamlayıp hizmete vermenin gururunu yaşıyoruz. Bu kısım için 172 Milyon TL harcadık. Helali hoş olsun. Çünkü bu sayede nice kazanımlar sağlamış oluyoruz. Bu projeyi, D-110 Tekirdağ- İstanbul ayrımı ile D-100 İstanbul-Edirne arasındaki bölünmüş yolda sürekliliği sağlamak ve Çorlu şehir içi trafiğini rahatlatmak amacıyla hayata geçirdik.

Çorlu – Ergene ayrımı-Tekirdağ Yolunun yapımında emeği geçen; işçisinden, teknik personeline, uzmanından, denetmenine tüm yüklenici firma ve bakanlığımız personeline teşekkür ediyorum. Yolun Tekirdağımıza, bölgemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Ardından konuşan Meclis Başkanı Şentop; “Biz çalışmaya memur ve mecburuz. Yalnız bizim ülkemizin değil, dünyanın değişik bölgelerinin, mazlumların da bizim çalışmamıza ihtiyacı var. Güçlü ve kudretli bir Türkiye onlar için de bir umut ve direnç kaynağıdır. Biz geçmişte trafik kazalarına çok kurban vermiş bir milletiz. Şimdi elhamdülillah yolların kalite ve büyüklüğünün artması ile trafik kazasına bağlı ölümlerin giderek düştüğünü istatistiklerle de görüyoruz.

Siyasi görüş ayrılıklarının bir zenginlik olduğunu kaydeden Şentop, “Çünkü farklılık rekabet doğurur ve rekabet daha iyisini getirir. Görüşleri ve düşünceleri farklı diye üstünü çizmek, anlamsız ve saçma düsturların içinde çürütmeye çalışmak, kimseye fayda getirmemiştir ve getirmeyecektir. Suriye, Libya, özellikle İblib’de yaşananlar, bütün dünyanın gözü önünde oynanan insanlık dışı vahşi tiyatro oyunlarının son bulmasını için gayret göstermek ahlaki ve insani bir yükümlülüktür. Türkiye bunun için adeta tek başına bir çaba göstermekte, çok aktörlü zalim güçler dengesi karşısında, cansiperane bir mücadele sürdürmektedir. Bu mücadeleden her türlü güçlüğe rağmen muzaffer olarak çıkacağız. Cenabı hakkın izniyle ve yardımıyla. İçerideki ve dışarıdaki atılımlarımız, bunların hepsi büyük Türkiye ve aziz milletimiz ve insanlığın esenliği içindir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop direksiyonuna geçtiği makam arabasında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve Valimiz Aziz Yıldırım ile birlikte yoldaki ilk sürüşü gerçekleştirdi.

Açılışa Meclis Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit Turhan ve Valimiz Sayın Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Çiğdem Koncagül, Karayolları Genel Müdürü Abdullah Uraloğlu ve il protokolü katıldı.