Cumhuriyet kadınları dernek başkanı Seval Eşer den açıklama

Cumhuriyet kadınları dernek başkanı Seval Eşer den açıklama
13 Aralık 2019 19:49

Cumhuriyet kadınları dernek başkanı Seval Eşer yaptığı açıklamada; Her gün yaşamımızı gölgeleyen yeni bir kadına şiddet vakası ile güne uyanıyoruz. Kadına yönelik şiddetin artması kadar, görünür olması da kadına yönelik şiddet ile mücadeleyi sürekli kılmak, bu yöndeki çabaları arttırmak mecburiyetini gözler önüne seriyor. Kadina şiddet her geçen yıl daha da artiyor. 2019 yılında genç bir kadın 20.kattan atılıyor, öldükten sonra kurtarılmayı bekliyor, çığlık çığlığa ölüyoruz. Kapımızın önünde, evimizin içinde öldürülüp sevdiklerimizi çaresiz, kimsesiz bırakmak istemiyoruz. Şu anda içeride Mayıs ayinda evinin önünde defalarca bıçaklanarak katledilen Naciye Saygın’ın katil zanlilarinin yargılaması 1.nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülüyor ve bizler adalet istiyoruz!
Kadınlar olarak haklarımızın bilincindeyiz ve başımız dik mücadeleyi sürdüreceğiz. Kadınlarımıza yasalarda ki haklarımızı, koruma tedbirlerini hiç ara vermeden anlatacağız. 6284 sayılı yasanın varlığını, Bakanlık ve emniyet müdürlüğünün birlikte yürüttüğü KADES uygulamasını kadın ve çocukların şiddetten korunması için önemli araçlar olarak görüyoruz.
Cumhuriyet Devrimlerinin geliştiren, bilgilendiren, özgür kılan felsefesinden uzak kalındıkça, emperyalizmin medya, diziler, moda, tüketim alışkanlıkları ve benzeri şeylerin aracılığı ile ataerkil kültürü yeniden biçimlendirmesi kadın ve çocukların hayatını zorlaştırmaktadır. Eğitimden başlayarak medya ya kadar her alanda kadına yönelik ayrımcılık ve şiddetin önlenmesi için üzerimize düşenin takibini yapacağız. Toplumda kadına yönelik şiddet ile birlikte bir karamsarlık da yayılmaktadır. Yargıya ve kolluk kuvvetlerine olan güven sarsılmıştır. Hukuk sistemi içindeki aksaklıkların tespiti ile bunların giderilmesini istemek, kolluk kuvvetlerinin bu konudaki duyarlılığının artmasını sağlamak biz Cumhuriyet Kadınlarının görevleri arasındadır.

Kadıköy’de erkek şiddetini, Şili’den dünyaya yayılan biçimiyle dans ederek protesto etmek isterken kadınların polis saldırısıyla gözaltına alınmalarını buradan protesto ediyoruz. Tüm Dünya da dalga dalga yayılan ve hiçbir sorun çıkmadan yapılan bu danslı protestonun şarkı sözlerinden nasıl bir rahatsızlık duydunuz merak ediyoruz?

Yasaların ve sözleşmelerin etkin ve adaletli bir şekilde uygulanmasını beklerken her gün kadın ve çocuk düşmanı söylemler ve uygulamalar her tür şiddetin ve kadın cinayetlerinin artmasına neden olmaktadır.
Türkiye’de 2019’un ilk 11 ayında en az 430 kadın öldürüldü.
Bu ay ise cinayete kurban giden kadın sayısı 39 oldu.

Devlet ve devletin ilgili kurumları bu artıştan sorumludur ve acil bir şekilde görevini yapmak zorundadır. Birbirinden farklı bölgelerde ve illerde kadınlar öldürülüyor ve kadınlar öldürülmediği şehirler istiyor artık!

Şikayet etmek yerine mücadele etmek, bizim atalarımızdan, kuruluş felsefemizden edindiğimiz tecrübedir.
Kadına Yönelik Şiddette Her Alanda Mücadeleye Devam!dedi.