DOÇEK Elmalı’da yürüdü.

DOÇEK Elmalı’da yürüdü.
13 Ocak 2020 15:26

Keşan DOÇEK (Doğa Çevre ve Kültür Derneği) geçtiğimiz hafta sonu 52 kişinin katılımıyla Malkara ilçesi Elmalı (Köyü) Mahallesi yakınlarında bir doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

DOÇEK üyelerini sabah erken saatlerde karşılayan Elmalı Köyü Sakinleri, Elmalı Yöresel Ürünler Tanıtım Evinin kapılarını DOÇEK için açtı. Sabah kahvaltısına yöresel lezzetlerle başlayıp, çay eşliğinde sohbet eden DOÇEK’liler doğal köy koşullarında hazırlanmış ve satışa sunulan organik ürünleri satın alma imkanı buldular. DOÇEK ailesi ve yetkilileri misafirperverliğinden dolayı Elmalı Köyü Sakinlerine ve hünerli Elmalı Köyü kadınlarına teşekkürlerini bildirerek oradan ayrıldılar.

Malkara Belediye Başkan Yardımcısı sayın Mustafa ÖZER’in de içinde olduğu Ekip, Elmalı köyündeki kahvaltının ardından yürüyüşe sisli ve hafif çiseleyen yağmurla birlikte başladı ve ilk molasını köy yakınlarında, şelale bölgesinde verdi. Geçtiğimiz yıl gürül gürül akan Şelalenin bu yıl yağışların azlığı nedeniyle neredeyse akmadığı gözlendi. Mevcut dereler ve göllerde susuzdu.

Öğlen yemeklerini yanlarında getirdikleri kumanyalarla ve hala erimemiş karların üzerinde Panayır Tepe’de yediler. Ekip , yürüyüşüne; doğal güzelliklere ayrı bir gizem katan ve her zaman yaşanmayan sis ve muhteşem manzaralar eşliğinde devam ederek başladıkları Elmalı mahallesinde, sorunsuz bir şekilde tamamladı. Yürüyüş sonrası tekrar Elmalı Yöresel Ürünler Tanıtım Evine gelen DOÇEK’liler ikram edilen sıcacık çorbaları içtiler, çaylarla birlikte ev yapımı lokma ve gözleme yediler. DOÇEK Ekibi Elmalı Köyü sakinlerine bir kez daha teşekkür ederek köyden ayrıldılar.

DOÇEK üyesi Nesibe ARAPLILI duygularını şöyle dile getirdi “Eşimle birlikte DOÇEK ailesini çok seviyoruz ve birlikte yürüyüşlere katılıyoruz. Havanın yağmurlu olduğunu bilmemize rağmen geldik. Doğanın bir güzelliği olan yağmuru yerinde yaşamak da oldukça keyifliydi. Evde kalmaktan çok daha güzel deneyimler yaşadık. Hem spor yaptık hem de eğlendik “dedi.

Keşan DOÇEK Başkan Yardımcısı Aylin AKALIN yaptığı açıklamada “Evde oturmayıp yağmura rağmen yürüyüşe katılan tüm ekibe teşekkür etti. Ayrıca hafta içi Salı ve Perşembe akşamları bisiklet antrenman turları, Çarşamba akşamları da voleybol karşılaşmalarının devam ettiğini gelecek hafta ise doğa yürüyüşü için “Gökçetepe Kalesi” adı verilen bir parkurda yürüyeceklerini; faaliyetlerinin Her Pazartesi ve Perşembe Saat:22.00’de ulusal çapta yayın yapan DoğavTV kanalında yayınlandığını ifade ederek etkinliklerine doğa ve spor sever herkesi davet ettiler.

“Bolayır’a Borcunuz Var” adıyla düzenlenen 1. Bolayır Tarihi Sempozyumu için DOÇEK Bolayır’daydı

9 Ocak 2020 Perşembe günü Tarih Araştırmacısı Hikmet Selim Yılmaz’ın önderliğinde düzenlenen sempozyuma 57.Alay, 27.Alay, Sivil Toplum Örgütleri, Öğrenciler, Muhtarlar, Gazeteciler ve Kurum Temsilcileri katıldı. Yaklaşık üç saat süren sempozyumda Prof. Dr. Zeynep Koçel ERDEM, Prof. Dr. Oya YAĞIZ, Dr. Öğretim Üyesi Süleyman ÖZMEN, (E) Bnb. Heykeltraş Namık Kemal ARIKAN ve Tarih Araştırmacısı Hikmet Selim YILMAZ söz aldı. Bolayır’ın tarihdeki yeri, önemi ve 1. Dünya Savaşında geçirmiş olduğu süreç ayrıntılarıyla ele alınarak anlatıldı. İlgi ve merakla dinlenen sempozyum sonrası DOÇEK’liler Keşan’a döndü.