Ergene Atatürk Evi’nin Temeli Atıldı

Ergene Atatürk Evi’nin Temeli Atıldı
9 Aralık 2019 18:09

Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2019 Mali Destek Programları çerçevesinde desteklediği ve Ergene Belediyesi’nin projesini hazırladığı Atatürk Evi’nin temeli Ergene’de atıldı.

Temel atma törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Ergene Kaymakamı Mehmet Emin Taşçı, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, davetliler, kamu çalışanları ve Ergeneliler katıldı. Törende bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Trakya’ya ayrı bir değer veren Atatürk’ün evinin diğer sosyal donatılar ile birlikte Ergene’ye yapılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Şahin konuşmasında şunları söyledi:” Bugün topraklarımızın dışında kalan Selanik’teki Atamızın doğduğu evin aynen benzeri olan Atatürk Evi’ni, Ergene’de hep birlikte yapacağız. Bu proje, uzun bir emeğin ve çabanın ürünüdür. Atatürk Evi, Büyük Önderle Ergenelileri, çok anlamlı ve önemli bir simge sayesinde yeniden kucaklaşmasıdır. Aradaki sınırlar, kuş uçuşu uzaklıkta duran tarihsel ve anıtsal bir binayı çocuklarımızın görmesine engel olamazdı. Büyük Atamızın doğduğu evin benzerini yapmak ve geleceğe armağan etmek, her şeyden önce Ergene’ye yakışırdı ve Ergene bugün kendisine yakışanı yapıyor.

Temeli atılacak olan bu ev Atatürk’e olan sevgimizi, vefamızı ve bağlılığımızı simgeleyecektir. Ergene’nin tarihsel değerini yükseltecektir. Kent kültürü ve toplumsal değerler açısından, yaşayan ve yaşatan bir çekim merkezi olacaktır. Dünle yarınlar arasında bir köprü oluşturacak, yurtseverlik bilincimizin kuşaklardan kuşaklara aktarılmasını kolaylaştıracaktır. Bu nedenle Atatürk Evi’miz öncelikle çocuklarımız ve gençlerimiz içindir. Atatürk Evi, Ergene’nin toplumsal yaşamında, vaz geçilemez bir konumda duracak, hepimizin onurlarından biri olacaktır. 18 ayda tamamlanacak olan bu projenin hayata geçmesinde büyük emekleri olan Belediye Başkanımızı ve değerli ekibini kutlar, projenin hayırlara vesile olmasını dilerim.”

Törenin son konuşmasını Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak yaptı. Başkan Kadir Albayrak, Ergene Atatürk Evi Temel Atma Töreninde gerçekleştirdiği konuşmada Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’nin kalbi olduğuna vurgu yaptı. Albayrak şunları söyledi” Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün eserlerini, fikirlerini ve hatırasını yaşatmak adına Ergene Belediyesi ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğiyle “Atatürk Evi” inşa edilecek olmasını da son derece anlamlı buluyorum. Bu önemli eser Ata’mıza olan sevgimizi, vefamızı ve bağlılığımızı simgeleyecektir. Gençlerimiz ve çocuklarımız, Atatürk’ün hayatını, ilke ve devrimlerini daha iyi öğrenecek ve özümseyecektir. Atatürk’ün hatırasını yaşatma konusundaki duyarlılıklarından dolayı Ergene Belediye Başkanımız Rasim Yüksel’i, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’i ve projede emeği geçen herkesi en içten duygularımla tebrik ediyorum. 10 Kasım tarihinde Çorlu Belediyemiz tarafından inşa edilen Çorlu Atatürk Evi’nin de temelini attık. Tekirdağ, tarihe saygılı bir anlayışla Ata’mızın mirasına sahip çıkıyor. Bu durum hepimiz için gurur ve mutluluk kaynağıdır. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını sevgi ve saygıyla anıyor, bu anlamlı projenin Ergene ilçemize ve Tekirdağ’ımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Proje Atatürk Evi ve Sosyal Donatılardan Oluşuyor

Konuşmaların ardından Atatürk Evi’nin temel atma töreni gerçekleştirildi. Ergene Atatürk Evi projesi orijinal Selanik’teki evin planına sadık kalmak kaydı ile yapılacak, mekânsal canlandırmalarda tamamen Atatürk’ün hayatı kronolojik olarak anlatılması hedefleniyor. Proje kapsamında Atatürk Evi yapım işinin yanında içerisinde oluşturulacak hatıra köşeleri için mekânsal canlandırmalarda kullanılacak 10 adet yetişkin ve 2 adet çocuk Atatürk heykeli yapım hizmeti satın alınacak. Yapının giriş katında yer alan odada ilköğretim öğrencilerine ve çocuklara yönelik Atatürk’ü anlamak ve anlatmak başlığı altında ”Müzede bir gün atölyesi” ve aktiviteler düzenlenmesi hedefleniyor. Müze girişinde bir satış standı / müze shop oluşturularak Atatürk ile ilgili yazılı yayın/ hediyelik eşya ve kişisel kullanım eşyalarının da hatıra olarak satışa sunulması hedefleniyor. Yine aynı katta bir odada barkovizyon odası dizayn edilmesi ve bu odada Atatürk’ün doğumundan ölümüne kadar olan hayatının Türkçe ve İngilizce olarak sesli ve görsel anlatımı hedefleniyor. Atatürk Evi Müzesinde görevli rehberler eşliğinde vatandaşa sergileme alanları ve detaylar ile ilgili bilgilendirmeler de yapılacak. Atatürk ile Hatıra Köşesi oluşturulacak ve bu bölümde gelen vatandaşlar hem Atatürk’ün silikon heykeli/grafik çalışması vb görseli ile fotoğraf çekilebilecek hem de anı defterine duygu ve düşüncelerini yazabilecek. Ergene Atatürk Evi’nde yapılacak temel faaliyetler ve belirli gün ve haftalarda düzenlenecek atölye çalışmaları ve aktiviteler ile her daim Yaşayan Müze olması hedefleniyor.

“Ergene Atatürk Evi Projesi” ile il ve ilçe ziyaretçileri ve komşu illerden gelecek olan ziyaretçileri ağırlamak, Ergene Atatürk Evi Projesi başta olmak üzere Ergene Kent Müzesi ve Kütüphane, Göç Anıtı ve Kent Park gibi mekânları barındıran Kültür Adasının içinde yer alacak olan mahaller ile geçmiş ile gelecek arasında kültürel, tarihsel ve sanatsal bir köprü kurarak yerli ve yabancı turistleri buluşturmak amaçlanıyor. Toplam bütçesi 1.330.000 TL olan projenin 750.000 TL’si(% 57) Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak.