Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Kamu Bankları Genel Müdürleri Tekirdağ İş Dünyası ile Buluştu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Kamu Bankları Genel Müdürleri  Tekirdağ İş Dünyası ile Buluştu
4 Ocak 2020 17:37

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, Ziraat Bankası Genel Müdürüve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, Halkbank Genel Müdürü Osman Arlan, Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar, Banka Genel Müdür Yarımcılarından oluşan heyet, yılın ilk iş gününde Tekirdağlı iş insanlarıyla bir araya geldi.Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleşen ‘Türkiye İçin Değişim Başlıyor, Tekirdağ İş Dünyası Buluşması’na Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Tekirdağ Oda/Borsa Başkanları ve Yöneticileri, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Temsilcileri ve çok sayıda iş insanı katılım sağladı.
Programın açılış konuşmasını yapan Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, “Sayın Hazine ve Maliye Bakanım, Sayın Valim, Sayın Genel Müdürlerim, Rektörüm, Belediye Başkanım, İl Başkanım, Bürokratlarımız, Kıymetli Konuklar, Sevgili Basın mensupları;
Sizleri, Şahsım, Kurumum ve Tekirdağ iş dünyası adına saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Ülkemizin tarım ve sanayideki lider şehirlerinden Tekirdağ’da, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ı ağırlamaktan şeref duyuyoruz. Teşrifleriyle bizleri onurlandıran, bize moral ve cesaret getiren Sayın Bakanımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Sayın Bakanım, Tekirdağ bugün gurur duymamız gereken yerde, Türkiye’nin en gelişmiş 10 ili arasında. Dünyaca ünlü bir iş dergisinin yaptığı, “İş Yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler” araştırmasında ise ülkemiz genelinde 4. Sırada (dergi:forbes-2019). Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu içinde, Tekirdağlı firma sayımız, 10 sene önce 8 iken, şimdi bu sayı 20’lerin üzerine yükseldi.
Ayrıca 13 OSB ve 1 Avrupa Serbest Bölgesi ile bu alanda da Türkiye’nin yıldız şehirlerinden biriyiz. 6 kıtada, 150 ülkeye ihracat yapıyoruz. Sadece sanayi ile değil, tarımda da öne çıkıyoruz. Ayçiçeği’nin yüzde 33’ü, Kanola’nın yüzde 66’sı burada üretiliyor. Böyle müthiş bir performans gösteren Tekirdağlı girişimci kardeşlerimle gurur duyuyorum. Biz de Tekirdağ İli Oda-Borsaları olarak, üyelerimize girişimcilerimize en iyi ve en kaliteli hizmetleri sunmanın gayreti içerisindeyiz. Avrupa’daki Odalar ve Borsalarla aynı kalitede hizmet sunduğumuz, uluslararası akreditasyon kuruluşlarınca da teyit edildi ve belgelendi.
Tekirdağ olarak bir şansımız da; iş dünyamıza destek veren, Tekirdağ sevdalısı bir valimizin olmasıdır. Tekirdağ Valimiz, özel sektörümüzle birlikte, Tekirdağ’ın kalkınması, yatırımların artması için çalışıyor ve sağ olsunlar desteklerini bizlere sürekli hissettiriyorlar.Sayın Valimize, Tekirdağ İş Dünyası adına teşekkür ediyorum. Diğer taraftan, Rektörümüz, İl Başkanımız, Belediye Başkanımız ve bürokrasimiz ile de uyumlu çalışıyoruz.
Sayın Bakanım, Sizi ve çalışmalarınızı yakından takip ediyoruz. Çok doğru bir iş yaparak, şehir şehir Anadolu’yu geziyor, iş dünyamızla istişarelerde bulunuyorsunuz. Sorunları yerinde tespit ediyor, sahada alın teri döken girişimcilerimizden öneriler topluyorsunuz. Sonra da bunlara yönelik çözüm paketleri hazırlıyorsunuz. Başta finansman olmak üzere, hayata geçirilen reformların tamamında, sizin emeğiniz ve imzanız bulunuyor. Sizin liderliğinizde makro ekonomideki göstergelerin olumluya döndüğünü de memnuniyetle görüyoruz. İçerde ve dışarda maruz kaldığımız pek çok olumsuzluğa rağmen, bu seneyi artı büyümeyle kapatıyoruz. Her zaman risk olarak gösterilen, cari açık, yine sizin başlattığınız dengelenme politikası sayesinde kapandığı gibi, artı vermeye başladı. Döviz piyasasındaki aşırı dalgalanmalar sona erdirildi, istikrar sağlandı. Dünyanın genelindeki ekonomik durgunluğa rağmen, ülkemiz ihracatını artırmayı başaran az sayıda ülkeden biri oldu. Yüksek faizler de en çok şikâyet ettiğimiz konulardan biriydi.
Sayın Bakanımız sağ olsunlar, bu konuda da sesimiz duydular. Son 6 ayda faizlerin 12 puan birden düşmesini sağladılar. Finansman paketleriyle, Kobilerimize, düşük faizli banka kredisi alma imkânı getirdiler. Kamu Bankalarının devreye girmesini sağlayarak, bu zor günlerde yanımızda olduklarını gösterdiler. Bu vesileyle Ziraat Bankası’na, Halkbank’a, Vakıfbank’a ve genel müdürlerimize, ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.
Sayın Bakanım, Biz iş dünyası olarak, 2020’de daha çok üretim ve ihracatla, ülkemize yeniden yüksek büyüme temposu kazandırmayı hedefliyoruz. Sizin çalkantılara karşı sağlam duruşunuz, istişareye ve icraate dayalı yönetim tarzınızla, bunu da başaracağımıza, yeni başarı hikayeleri yazacağımıza inanıyoruz. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, teşrifleriyle bizlere şeref veren, sayın Bakanımıza, şahsım ve camiam adına tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Bugünkü istişaremizin, hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”
Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak; “2020 yılının ilk iş gününde Tekirdağlı iş insanları ile birlikte olmaktan son derece mutluyuz. Ülkemiz ekonomisine son dönemde gerek kur atağı ile gerekse farklı ekonomik enstrümanlar kullanarak saldırılar yapıldı. Ama çok şükür hepsini atlattık ve tecrübelendik. İVME paketi ile hem bürokratik hem de finansman anlamda adım adım iş dünyasının önünü açmaya devam ediyoruz. Yeni Türkiye hedefimize ulaşmak için Bakanlık olarak gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştirmeyi planladığımız çalışmaları iş insanlarımıza birinci derece muhataplarıyla bir araya getiriyoruz. Sizlerden aldığımız dönüşler bizler için çok önemli.” açıklamalarında bulundu.
Açılış konuşmalarının akabinde Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günaymoderatörlüğünde, Bakan Albayrak iş insanlarının sorularını birebir cevapladı.
Toplantının ikinci oturumunda ise Banka Genel Müdürleri tarafından, Tekirdağlı iş insanlarının soruları özel olarak cevaplandırıldı. Aynı anda Banka Genel Müdür yardımcıları ile isteyen iş insanlarıNKÜ Rektörlük toplantı salonlarındaözel görüşmeler gerçekleştirdi.Banka Genel Müdürleriyle gerçekleştirilen genel toplantıda, katılımcılar tarafından; İVME Kredisi, bankaların ekspertiz değerlendirmelerinde yaşanan tutarsızlıklar, e-Defter, Teminat Mektupları, Varlık Borç Takası ve kredi faiz yapılandırması konularında sorulan soruların cevaplandırılmasıyla toplantı sona erdi.