İstiklal Marşı’mızın Şairi Mehmet Akif Ersoy Vefatının 83’üncü Yılında Anıldı

İstiklal Marşı’mızın Şairi Mehmet Akif Ersoy Vefatının 83’üncü Yılında Anıldı
28 Aralık 2019 17:53

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından başladı.

Sonrasında 20-27 Aralık Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftası etkinlikleri kapsamında ilimiz genelinde ilkokul, ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen resim yarışması ve lise öğrencileri arasında düzenlenen kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı, gazeteci-yazar Abdurrahman Şen yaptı. Abdurrahman Şen konuşmasında “Mehmet Akif Ersoy ülkemizin ilk baytarlarındandır aynı zamanda okulu birincilikle bitiren ilk mezunudur. Bu görevi dolayısıyla Osmanlı Coğrafyasında çeşitli görevlerde bulunmuş, savaş zamanında askerlerimize lazım olan hayvanların sağlıklarıyla ilgili Anadolu birçok yerinde çalışmalar yapmış bir insandır. Dolayısıyla Anadolu, Osmanlı coğrafyasındaki bütün hareketleri, ortamı, eksiklikleri gören birisidir. Gördüğü en büyük eksiklikte bilgi eksikliğidir. Onun içinde bir Müslümana ilim öğrenmek farzdır, bir Müslüman mutlaka ilim öğrenmek zorundadır düsturunu safahatında, şiirlerinde ifade etmiştir. Ömrü cehaletle mücadele, ilmi, kitabı anlatmakla, sevdirmekle geçen bir insandır. Mehmet Akif’i layıkıyla okuyalım, okutalım, anlatalım.” dedi.

Anma programı, Süleymanpaşa Sosyal Bilimler Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırlayıp sunduğu programın izlenmesiyle son buldu. Ardından Vali Yıldırım ve beraberindeliler Mehmet Akif Ersoy’un resimlerinin ve eserlerinin bulunduğu sergiyi gezdi.