Meclis Başkanı Şentop Tekirdağ ‘ı Ziyaret Etti

Meclis Başkanı Şentop Tekirdağ ‘ı Ziyaret Etti
10 Şubat 2020 17:39

Meclis Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere ilimizi ziyaret etti. Uçak kazasında ölen Zeynip Bilgi Koşar’ın ailesini ziyaretinin ardından Meclis Başkanı Şentop ve Vali Yıldırım Şarköy ilçemizde Muhtarlar Derneğinin açılışına katıldı.

Ardından Meclis Başkanı Şentop ve Vali Yıldırım Şarköy Belediyesi Sosyal Tesislerinde Muhtarlar Derneği’nin düzenlediği toplantıya katıldı.

Burada yaptığı konuşmada Şentop; Tekirdağ’da böyle güzel bir programda bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Türkiye önemli bir tarihsel süreçten geçmektedir. Milli Mücadele yıllarından milletimizin birlik beraberlik içindeki mücadelesiyle bugünlere geldik. O tarihlerden sonra bugüne geldiğimizde nüfusumuz 83 milyonu geçti. Böyle bir nüfus bereketi dünyada birçok ülkede yok. Ekonomik olarak şu anda dünyanın en büyük 17 ekonomisi arasındayız. 2023’de hedefimiz dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek. Bununla ilgili gayretler devam ediyor.

Türkiye’, dünyada ilk 10 ekonomi arasına girme potansiyeli taşıyor. Dünyanın çok önemli bir değişim geçirdiği bir zamandayız. Karşı karşıya kaldığımız sorunların hemen hemen tamamı 100 yıl öncesinin sorunları. Bugün Suriye’de yaşananlar, Irak’ta yaşananlar, sınırlarımızdaki gelişmeler, Ege Denizi’ndeki gelişmeler bunların hepsi 100 yıl önce Lozan Müzakereleri sırasında masada olan tartışma konuları. 100 sene sonra yine aynı konuları konuşuyoruz. İsmet İnönü Lozan’dan dönerken bir gazeteciye verdiği beyanatta ‘Türkiye’ye 100 yıl kazandırdık’ diyor. Türkiye’nin bütün sorunlarını hallettik çözdük demiyor, 100 yıl kazandırdık diyor. Ne demek 100 yıl kazandırdık. Zaman kazandırdık demek. Sorunları çözemedik ama bunları erteledik demek istiyor.

Artık 100 yıl öncesinin Türkiye’si yok. Milletimizin gayretleriyle devletimiz 100 yıl öncesine göre çok daha güçlü. Ekonomimiz 100 yıl öncesine göre çok daha güçlü. Bu çerçevede Türkiye bu 100 yılı değerlendirerek yeniden kurulmaya çalışılan bu dünya düzeninde bölgesel iddialarını, dünya barışıyla ilgili iddialarını ortaya koyabilecek ve bunların arkasında mücadelesini sürdürebilecek imkanlara sahip.

Türkiye’yi daha güçlü kılmak, Türkiye’yi iddia sahibi kılmak, bölgesel ve kültürel aktör haline getirmenin hedefindeyiz.Türkiye’yi bugüne kadar güçlü kılan husus içerde ne kadar büyük tartışmalar olsa da dışarıya karşı Türkiye’nin birlik ve beraberliğini koruyabilmesidir.” dedi.

Programın sonuna Şarköy Muhtarlar Derneği tarafından Meclis Başkanı Şentop’a hediye takdim edildi.