ÖNDER ÇİFTÇİ KADIN KOLLARI ÜYELERİ KAHVALTIDA BULUŞTULAR

ÖNDER ÇİFTÇİ KADIN KOLLARI ÜYELERİ KAHVALTIDA BULUŞTULAR
10 Şubat 2020 18:05 | Son Güncellenme: 11 Şubat 2020 16:25

Tekirdağ Önder Çiftçi kadın kollarına kayıtlı üyeler ve STK temsilcileri Tekirdağ DES otelde verilen kahvaltılı toplantıda “Yaylagöne Sağlıklı Yaşam Köyü” projesinin tanıtımı için bir araya geldiler.
Önder Çiftçi kadın kolları yönetim kurulu başkanı Bahar Yarapsanlı burada yaptığı konuşmada; Bugün bizleri yalnız bırakmayarak davetimize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Bugün bizim için çok anlamlı bir gün. Her şeyden önce sizlerle biraradayız. Bugün sizlerle bizim için çok önemli olan bir projemizi paylaşmak istiyorum.
Neden Önemli?
Bize çok uğurlu geldi. Biz bu projeyle çok hızlı büyümeye başladık.Projemizin ilk adımı 1 sene önce Mart ayıda attık. Bir yarışma düzenledik. Malkaranın en güzel köyü yarışması bir ödül koyduk. Bütçeyi oluşturabilmek için acilen bir desteğe ihtiyacımız vardı. Bunu üyelerimizle paylaştık. 70 lerde olan üye sayımız birden 100’e şu anda 125 lere ulaştı. Huzurlarınızda değerli üyelerimize bir kere daha şükranlarımızı sunuyorum. 2019 – 2020 dönemi başında gelen talepler üzerine bölge temsilcilikleri vermeye başladık.
Bugün sizleri bölge temsilcilerimizle tanıştırmak istiyorum. Silivri bölge temsilcimiz Şenay Dikmen kendisi aynı zamanda Silivri üreten kadınlar platformunda görevli, Malkara bölge temsilcimiz Muserra Uzun kendisi kurucu üyemiz ve ev hanımı. Bu gelişmeler akabinde gençlik kolları düşümünü de beraberinde getirdi. Çok genç cıvıl cıvıl üniversite mezunlarından oluşan çok güzel bir kadromuz oluştu. Başkanımız Büşra Pelen, Zir. Müh. BS BENT Weedding firması kurucusu ve yöneticisi, dernek kuruluş amacımız eğitim ve üreten çiftçi kadınlarımıza destek olduğu tam gençlik kollarımızı oluştururken eğitimci, psikolog ve ziraat mühendisi arkadaşlarımızı bir araya getirmeye özen gösterdik.
Bu olumlu ve güzel gelişmeler projelerimizle gittikçe daha da güzelleşmeye devam ediliyor. Bizim hedefimiz çalışmayla köylerimizi yavaş yavaş turizme hazırlamaktı ve yarışmaya katılan köylerimize her birini turizme açma sözü verdik. Tabi ki sırasıyla olmak kaydıyla.
Yarışmamızı, köylüsüyle hanımlarıyla, muhtarıyla dernek başkanlarıyla el ele vererek ortaya güzel bir sunum çıkaran YAYLAGÖNE KÖYÜMÜZ KAZANDI.

Yarışma için köyümüzde bir hanım müzesi, yöresel kıyafetler tanıtım evi düzenlenmişti.
Bir kütüphane oluşturdular. Yarışma günü bizlere yöresel yemeklerini hijyene dikkat ederek güzel bir ortamda gerçekleştirdiler.
Köyümüz aynı zamanda bir gölete ve baraja sahip. Bizleri Cuma günü etkinlik düzenleyerek köylerinin tanıtımını yaptılar. Gelen birinciliğin ardından Yaylagöne Güzellştirme Dayanışma derneği başkanı Nail Veysel ve köy muhtarı Akgün Öztürk, dernek üyesi köy hanımlarının birlikte söz verdiğimiz gibi el ele vererek hemen çalışmalara başladık. Amacımız Nisan ayından itibaren yeni turizm dönemine köyümüzü hazırlayıp misafir ağırlamaya başlamak.
Köyümüz kadınları Yaylagöne Güzelleştirme ve Dayanışma derneğine üye olup aynı zamanda Önder Çiftçi kadın kolları derneğine de üye olarak güzel bir birlikteliğe imza attılar. Bu adımlardan ötürü kendilerini tebrik ediyor. Teşekkürlerimi sunuyorum. Çalışmalarımıza eğitim ile başladık. Hanımlarımıza önce köysel turizmi araştırma geliştirme eğitimi verildi.
Bugün huzurlarınızda sertifikalarını alacaklar ahşap boyama kursu, cam boyama, çini, halı dokuma eğitimlerini aldılar.
Bu eğitimlerden yola çıkarak kültür sanat atölyesi yapımına karar verdik. Bu atölye yaz kış açık olacak. hem köyümüze ve misafirlerimiz bu atölyeden faydalanabilecekler. Köyümüz meydanında dört bir tarafı örülü fakat içi tadilat gerektiren bir binamız vardı. Burayı misafirlerimiz daha iyi bir şekilde ağırlamak için mutfağa dönüştürmeye karar verdik. Büykşehir Beeldiye Başkanımız Kadir Albayrak’tan destek istedik ve mutfağımız hemen onarılıp tadilatı yapılmaya başlandı. Başkanımız Kadir Albayrak’a teşekkür ederiz.
Köyümüz aynı zamanda Büyükşehir belediyesinin 2 ay önce hızlandırmış olduğu Kırsal Turizm projesi kapsamına giren köylerden biridir. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, MalkaraBelediye Başkanı Ulaş Yurdakul, NKÜ öğretim üyelerinin desteklerini görüyoruz. Hep beraber el ele verek köyümüzü örnek bir turizm köyüne dönüştürmek için tüm çabaları saf ediyoruz. Sayın Ulaş Yurdakul başkanımızdan köyümüzden baraja inen bir yol sözü aldık. Köyümüz de bir bisiklet yolu oluşturmak arzusundayız. Soğuk havaların bitiminden itibaren peyzaj çalışmalarına başlanacak. Köyümüz yaşayanları evlerinin birer odasını gelecek olan misafirlere açacaklar bu yüzden köyümüzde ev- oda pansiyonculuğu eğitimi ve ruhsatlarını alacaklar. Yaylagöne Sağlıklı Yaşam Köyümüzün oluşumunda destek veren ve bizlerinde yanında olan herkese şimdiden teşekkür ediyor minnettarlığımızı sunuyoruz.
Bu güzel anlamlı günde bizleri yalnız bırakmadığınız onurlandırdığınız için bir kez daha teşekkürlerimiz sunuyoruz.dedi.
Kahvaltıya STK başkanları, Yardımsevenler dernek başkanı Neslihan Gürcanlar, Çevre Başkanı Serap Alp,Yardıma Muhtaç Çocukları koruma dernek başkanı Özlem Çıtak, Önder Çiftçi kadın kolları yönetim kurulu üyeleri Bahar Yarapsanlı, Zehra Çıkrıkçılı, Necla Çeşmeli, Nagihan Göksal, Gülşen Kervancılar Bozkurt, Türkan İlgün ve davetliler katıldılar.