Şentop, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun geçmişte dokunulmazlıkların kaldırılması hakkında konuştu

Şentop, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun geçmişte dokunulmazlıkların kaldırılması hakkında konuştu
23 Ocak 2020 17:51

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun geçmişte dokunulmazlıkların kaldırılması hakkında yaptığı açıklamalara ilişkin gazetecilerin sorusunu yanıtladı.
Soru: Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, dokunulmazlık dosyalarının kaldırılmasına ilişkin Anayasa değişikliğine bazı eleştirileri oldu. Siz o dönemin mimarı olduğunuz için özellikle sormak istiyorum bu eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?

TBMM Başkanı Mustafa Şentop:
“Ben bu tür siyasi polemiklere girmiyorum biliyorsunuz. Sadece bir bilgilendirme yapmak isterim. Çünkü o dönem hem Anayasa Komisyonu Başkanıydım hem de dokunulmazlık dosyalarının gelmiş olduğu Anayasa ve Adalet komisyonlarının üyelerinden müteşekkil; Karma Komisyon Başkanıydım. Tabi o dönemdeki tartışmalar hatırlanırsa; terör olayları ile ilgili dosyalar bakımından çok ciddi bir kamuoyu baskısı vardı dokunulmazlıkların kalkması yönünde, tartışılıyordu bu konu. Ve o sırada bazı siyasi partilerin genel başkanları, milletvekilleri de sadece belli milletvekillerinin belli siyasi parti milletvekillerinin, belli dosyaların değil de dokunulmazlık dosyası bulunan bütün milletvekillerinin dokunulmazlıkları kalksın diye bir meydan okumuşlardı. Bu meydan okumaya ilk cevabı Cumhurbaşkanımız vermişti, demişti ki; “Bizim için sorun yok biz bütün milletvekillerinin Ak Parti dahil dokunulmazlıklarını kaldırabiliriz” sonra süreç bunun üzerinden yürüdü. Tabi sadece komisyonda olan dosyalar değil; işte Adalet Bakanlığı’nda olan Başbakanlık’ta olan, o dönemde Milletvekili Hizmetleri Başkanlığı’nda olan yani sürecin içinde olan dosyaların tamamıyla ilgili bu prosedürü geliştirdik. Formül benim formülümdür; bunların toplu olarak kaldırılmasına yönelik Anayasa’ya bir ek madde konup eklenmesine dair bir değişiklik teklifiydi. Sürecin tamamı hakkında da çok detaylı bilgi sahibiyim. Şunu söylemek isterim, sanıyorum 809 dosya vardı. Toplamda dosyası olan 154 milletvekili vardı. Bunlardan 29’u Ak Parti milletvekiliydi. Bahsettiğimiz kişinin bir dokunulmazlık dosyası yok idi. Yani dokunulmazlığın kaldırılması, hakkında soruşturma ve kovuşturma yürütülen, dolayısı ile bir dosyası Meclis’e intikal eden milletvekilleri bakımından söz konusu.
550 milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılmadı. Dokunulmazlık dosyasından, soruşturma kovuşturması olan Ak Partili 29 milletvekili arasında O’na ait bir dosya yoktu.
Bunu söylemek isterim.”dedi.