TBMM Başkanı Şentop Filistin ile ilgili Trump’ın planı ve İdlib ile ilgili açıklamalarda bulundu.

TBMM Başkanı Şentop Filistin ile ilgili Trump’ın planı ve İdlib ile ilgili açıklamalarda bulundu.
29 Ocak 2020 18:14

SORU Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump ın Filistin ile ilgili açıklamaları oldu

TBMM BAŞKANI: Değerli basın mensupları dün biliyorsunuz Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, İsrail’in şu anda yolsuzluklarla ilgili olarak yargılanan Başbakanı da yanına alarak Filistin topraklarıyla hatta Suriye topraklarıyla ile ilgili bir açıklama yaptı.

Öncelikle bunun Ortadoğu barışı, İsrail-Filistin barışı için bir plan olduğunu söyledi. Ancak bu planın bölgede barışı değil tam aksine çatışmaları körükleyeceği açıktır.

İsrail’in bugüne kadarki iddiaları ve işgal altında tutmuş olduğu topraklarla ilgili sahiplenme iddiaları “ABD tarafından onaylanmış gözüküyor. Burada özellikle ABD Başkanının sanki dünyanın tapusunu elinde tutan bir kişi gibi hareket etmesi Suriye toprakları gibi 3. ülkelerin topraklarıyla ilgili kararlar verebileceğini düşünmesi ve uluslararası hukuk bakımından çok vahim bir tablodur.

Uluslararası alanda her alanda olduğu gibi ya hukuk vardır hukuk yoksa güç kullanımı eşkıyalıktır. Bunun adı uluslararası eşkıyalıktır.

Ayrıca tabi Filistin halkının talepleri tezleri görüşleri dikkate alınmadan tek taraflı bir beyanla adeta Netanyahu’nun seçim kampanyasına bir destek gibi anlaşılabilecek bir tavrı vardır. Dün ben bununla ilgili görüşümü ifade ettim bugün de Meclisimizle Parlementomuz da grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekilleriyle görüştüm.

Bir ortak bildiriyle parlemento adına da bunu kınayan yanlışlığını ifade eden bir açıklama yapacaklar inşallah.

Tabi bu konu uzun bir tarihi olan bir konu 1947 den beri Filistin toprakları üzerinde İsrailin işgali devam ediyor. Farklı farklı bölgelerde daha sonra ki çatışmalarda da işgal edilmiş bölgeler bu konuda uluslararası hukuk ve birleşmiş milletler kararları açıktır. İsrail in işgalciliği uluslararası kuruluşlar tarafından başta BM olmak üzere de ifade edilmiştir karar altına alınmıştır.

ABD bu tavrı bu tutumu sadece bölgede değil dünyada da barışın önünde önemli bir engel olarak karşımıza çıkacaktır. Geçmiş bu Filistin İsrail anlaşmazlığının geçmişine baktığımızda güç kullanarak bölgede bir takım kazanımlar elde etmenin bu güne kadar imkansız olduğu görülmüştür. ABD elindeki gücü kullanarak aynı yolu denemeye çalışmaktadır.

Geçtiğimiz 70 yıllık süre bunun mümkün olmadığını göstermiştir mümkün olmayacaktır.

Ben bütün ülkelerin uluslararası hukuka ve uluslararası kuruluşların başta BM olmak üzere kararlarına saygılı davranmaya ülkelerin egemenlik haklarına saygı göstermeye davet ediyorum.

SORU—Sayın Cumhurbaşkanımız da uyarıda bulundu. İdlip’te Suriye ve rejim güçleri ve Rusya’nın orda saldırıları var. Ve büyük bir göç halinde Türkiye ye yönelik bir göç dalgası var. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Muhalefetin işte ordaki Suriye Milli Ordusunun Libya’ya kaydırılması şeklinde bir eleştirisi de var bu konuda görüşlerinizi alabilir miyim?

TBMM BAŞKANI: Bu detay tartışmalara girmek istemem ama Türkiye Astana süreci kapsamında özellikle Rusya’yla Cumhurbaşkanımızın Sayın Putin ile yapmış olduğu görüşmeler çerçevesinde bölgede bir çatışmasızlık durumu tesis edilmişti buna tarafların uyması gerekiyordu.

Rejim güçlerinin buna uymayan bazı eylemleri bazı ihlalleri olmuştur. Türkiye orada gözlem noktalarında da çatışmasızlığı kontrol eden bir görev üstlenmektedir.

Bu mutabakatlar üzerine gerçekleşen bir durum mutabakatı bozan tarafla ilgili olarak ta gereken görüşmeler müzakereler yapılır.