TBMM BAŞKANI ŞENTOP’TAN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP’TAN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
10 Ocak 2020 18:29

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un, mesajı şöyle:

“Gazetecilerin yasal hak ve yükümlülüklerinin çerçevesini çizen 212 sayılı Basın İş Kanunu’nun kabul edilişinin 59’uncu yılındayız. Gazetecilik mesleği mensupları için hayatî önemi haiz yasanın kabul edilişinin yıldönümü vesilesiyle “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutluyorum.

Hayatı haberleştirerek ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi etkileşim sağlayan gazetecilerin önemli bir görev ifa ettiklerini biliyorum. Dijital teknolojinin gelişip yaygınlaştığı süreçte çalışma şartları ve platformları giderek değişen gazetecilerin buna rağmen görevlerini büyük bir gayret ve fedakârlıkla yerine getirmeye çalıştıklarını görüyorum.

Şartlar değişse de, hak ve hürriyetlerin korunması, demokrasinin yaşatılması konusunda da sorumluluk sahibi olan gazetecilerin habercilik görevlerini bağımsız, tarafsız ve objektif bir şekilde yerine getirmelerinin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinin temel şartı olduğuna inanıyorum.

Ülkemizde ve dünyada meydana gelen olayları haberleştirme görev ve sorumluluğunu üstlenen gazetecilerimiz için daha iyi bir gelecek diliyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü tekrar kutluyorum.”