Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı Arasında İşbirliği Protokolleri İmzalandı

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı Arasında İşbirliği Protokolleri İmzalandı
7 Şubat 2020 18:00

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ile Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı arasında Hükümlülerin Eğitim ve İyileştirmelerine İlişkin İşbirliği Protokolleri imzalandı.

Protokollere Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı adına Cumhuriyet Başsavcısı Güngör KARAKOÇ ve Üniversitemiz adına Rektör Prof. Dr. Mümin ŞAHİN imza attı.

Cumhuriyet Başsavcısı Güngör KARAKOÇ, desteklerinden ötürü Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN’e teşekkür ederek, projeye katkı verecek öğretim elemanlarına kutlayarak, projenin hayırlı olmasını temenni etti.

Rektör ŞAHİN “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi olarak Tekirdağ’ımız için ne yapılması gerekiyorsa, üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Göreve geldiğimiz günden bu yana imzalayarak hayata geçirdiğimiz pek çok protokol oldu. Bugün Cumhuriyet Başsavcılığımız ile imzaladığımız protokoller sosyal açıdan çok önemli bir projenin ilk adımı. Üniversitemizdeki akademisyenlerin bilgi birikimi ve deneyimleri ile gerçekleştirilen konferans, seminer, kurs, söyleşi, sosyal ve kültürel faaliyetler ile ilgili iş birliği faaliyetleri ile ilimizdeki hükümlülerin yaşamlarında yeni bir kapı açarak suçtan uzaklaşıp topluma kazanmalarına vesile olmak bizler için çok önemli. Emeği geçenlere teşekkür eder, hayırlara vesile olmasını dilerim.” sözlerine yer verdi.

Ceza İnfaz Kurumunda bulunan hükümlülerin Adalet Bakanlığı’nın ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde, kurumda bulundukları süreyi en etkin bir şekilde değerlendirmeleri için gerekli olan, eğitim ve öğretim çalışmaları, sosyal kültürel ve sportif faaliyetler, mesleki kurslar, sağlık taramaları gibi faaliyetler düzenlemek suretiyle yeniden sosyal yaşama hazırlanmaları için gerekli bilgi ve becerileri kazanmaları ile kurum personelinin mesleki ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamaları amaçlanmaktadır.

Ceza İnfaz Kurumlarında yürütülmekte olan eğitim-iyileştirme faaliyetleri ile yaptıklarına pişman olmuş, toplum ile bütünleşmeye hazır, kendi ayakları üzerinde durabilen, kurumda geçirdikleri süreci yeni bir başlangıç için fırsat olarak görebilen ve değişime yüzünü dönen bireyler yetiştirmek, hükümlüleri topluma kazandırmak ve yeniden suç işlemelerini önlemenin yanı sıra ceza infaz kurumunda bulunan hükümlülerin ileriki yaşamlarında sosyal, kültürel, milli ve manevi gelişimlerine katkı sağlaması ile hükümlülerin rehabilite edilerek tekrar topluma kazandırmaları, sosyal ve kültürel yönden geliştirilmeleri hedeflenmektedir.

Protokol imza töreni günün anısına Cumhuriyet Başsavcısı Güngör KARAKOÇ’un cezaevinde yapılmış olan tabloyu Rektör ŞAHİN’e takdim etmesiyle son buldu.