Ziraat Bankası Simit Sarayı’nı değil, çiftçi borcunu yapılandırsın

Ziraat Bankası Simit Sarayı’nı değil, çiftçi borcunu yapılandırsın
19 Aralık 2019 16:46 | Son Güncellenme: 19 Aralık 2019 16:47

CHP Tekirdağ Milletvekili Aygun’dan Cumhurbaşkanlığı’na çağrı:
“Bu yıl üretici borçları yapılandırılmadı çiftçi mahvoldu!”
“Çiftçi, borç batağında, bu yıl borçları yeniden yapılandırmak zorundayız”
“Faizleri silelim, ana borcu 5 takside bölelim”
“Simit Sarayı’nı değil, simide hammadde sağlayan çiftçiyi kurtaralım”
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, TBMM Genel Kurulu’nda gece saat 03.35’de yaptığı konuşmada, “Uykudan uyanın. Türk çiftçisine sahip çıkın. Çiftçimizin Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası’na olan borçlarını yeniden yapılandırın. Bu yıl yapılandırmaya gitmediniz, çiftçiyi mahvettiniz. Simit Sarayı’nı değil, simide hammadde sağlayan, un, susam, yağ üreten çiftçimizi kurtaralım” dedi.
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, TBMM Genel Kurulu’nda önceki gece Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a seslendi. Türk çiftçisine sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Aygun, “İşadamı Ali Ağaoğlu’nu nasıl kurtardıysanız, bu ülkeye sağlıklı, güvenilir, gıda üreten çiftçilerimizi de kurtaralım” dedi. Yıllardır kangren haline gelmiş çiftçi borçlarının bu yıl yeniden yapılandırılmaması nedeniyle üreticinin mahvolduğunu anlatan Aygun, “Çiftçinin çığlığını duyun artık” diye isyan etti.
“FAİZLERİ SİLELİM”
Aygun, Türk çiftçisinin Tarım Kredi Kooperatifleri ’ne ve Ziraat Bankası’na olan borçlarının yeniden yapılandırılmasını isteyerek, “Faizleri silelim, kalan anaparayı 5 eşit takside bölelim. Nasıl birilerinin vergilerini sildiyseniz, nasıl işadamı Ali Ağaoğlu’nu kurtardıysanız, nasıl Simit Sarayı’nı kurtarmak istediyseniz, gelin çiftçilerimizi de kurtaralım” çağrısı yaptı.
“TÜRK ÇİFTÇİSİNE ÜÇ MAYMUNU OYNUYORSUNUZ”
Çiftçiye kulak tıkayan iktidarın halktan koptuğunu belirten Aygun,“Yapılanma istiyoruz, bundan kaçıyorsunuz. Rus, Ukrayna, Fransız üreticilerini destekliyorsunuz ama Türk çiftçisine, Türk esnafına geldiği zaman kulaklarınızı tıkıyorsunuz” diye konuştu.
Saray’ın bütçesindeki şatafatve israfa işaret eden Aygun, “Yüzen Saray’a 56 milyon, uçaklarınıza 406 milyon lira ayırmışsınız. Bundan vazgeçin ve bu parayı Türk çiftçisine, Türk esnafına ayırın” çağrısı yaptı.
Polatlı Ziraat Odası Başkanı’nın geçen günlerde yaptığı açıklamada Bakara Suresi’nin 280. Ayetindeki”Alacaklılar, borçları ödeyemezse onları sıkıştırmamak gerekir, hatta borç veren de müsaitse bu alacağı bağışlamalıdır” emrine işaret ettiğini aktaranAygun, “Sizler tüpçünün, işadamının herkesin borçlarını afettiniz. Çiftçiye geldiği zaman üç maymunu oynuyorsunuz” diye konuştu.